See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Drift af kommunalejede dele af MAGION Kultur- og Idrætscenter, bold- og atletikbaner samt klubhuse
Beschreibung: MAGION Kultur- og Idrætscenter består af en række indendørsfaciliteter, der anvendes til arrangementer inden for kultur og idræt, herunder bibliotek inkl. administrative lokaler (Grindsted bibliotek), genoptræningscenter inkl. omklædning og administrative lokaler, svømmehal med koldt-, varmvands- og børnebassin inkl. omklædning (Grindsted Svømmehal) samt et ungdoms- og kulturhus (Grindsteds Unge- og Kulturhus). Herudover er der i tilknytning til MAGION en række udendørsfaciliteter i form af bold- og atletikbaner og klubhuse. Billund Kommune udbyder følgende fire delaftaler vedrørende drift af kommunalejede dele af MAGION Kultur- og Idrætscenter, bold- og atletikbaner samt klubhuse: • Delaftale 1: Grindsted Svømmehal, Bibliotek og Unge- og Kulturhus • Delaftale 2: Boldbaner (herunder Kunstgræsbane) og atletikbanen • Delaftale 3: Klubhus ved Jørgen Glavindsvej • Delaftale 4: Klubhus ved Søndre Boulevard Den operatør, som Ordregiver indgår delaftale(r) med, skal for den/de pågældende delaftale(r) drifte/vedligeholde kommunalejede dele af MAGION Kultur- og Idrætscenter. Omfanget heraf er nærmere beskrevet i Kravspecifikationen (Bilag 1) med underbilag. Delaftalerne løber i 8 år fra driftsfasens start. Herudover kan aftalen forlænges to gange 12 måneder. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på alle eller enkelte delaftaler. Den i denne bekendtgørelse anslåede værdi er baseret på et skøn over omsætningen mellem Kommunen/Ordregiver og Operatøren. Eventuelle indtægter, fx entreindtægter fra brugere af de lokationer, der omfattet af aftalen, og som Operatøren er berettiget til i henhold til aftalen, indgår således ikke i den anslåede værdi, idet sådanne indtægter er forbundet med en betydelig usikkerhed. Kommunen/Ordregiver forpligter sig ikke på nogen måde overfor Operatøren til at sikre en minimumsindtægt- eller omsætning udover det vederlag og de enhedspriser, der er aftalt mellem Kommunen/Ordregiver og Operatøren. Den anslåede værdi af delaftalerne er udtryk for et skøn for den samlede aftaleperiode for delaftalerne, dvs. inkl. option på forlængelse.
Interne Kennung: 203641-67dd70633276824ac81eb481
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56-57. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstå-ende aktiviteter. 1. Virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen afgive til-bud. 2. Efter tilbudsfristens udløb vurderer Ordregiver de indkomne tilbud. 3. Ordregiver tildeler delaftalen/delaftalerne til den tilbudsgiver, der har tilbudt det økonomisk mest fordelagtige tilbud på den pågældende delaftale, jf. tildelingskriteriet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 92000000 Dienstleistungen in den Bereichen Erholung, Kultur und Sport
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45212290 Reparatur und Wartung von Sportanlagen, 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste, 90911000 Wohnungs-, Gebäude- und Fensterreinigung, 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90911300 Fensterreinigung, 92500000 Dienstleistungen von Bibliotheken, Archiven, Museen und anderen kulturellen Einrichtungen, 92610000 Betrieb von Sportanlagen, 98100000 Dienstleistungen von Organisationen und Vereinen, 98300000 Diverse Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Grindsted Svømmehal, Bibliotek og Unge- og Kulturhus
Beschreibung: Den operatør, som Ordregiver indgår delaftale med, skal drifte Grindsted Svømmehal. Delaftalen omfatter udover drift af Grindsted Svømmehal indvendig vedligeholdelse, rengøring, pedeltjeneste og alarmkørsel af Grindsted Svømmehal. Derudover omfatter delaftalen alarmkørsel for Grindsted Bibliotek og Grindsted Unge- og Kulturhus. Der henvises desuden til Kravspecifikationen (Bilag 1) for yderligere beskrivelse.
Interne Kennung: 203641-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste, 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90911300 Fensterreinigung, 92500000 Dienstleistungen von Bibliotheken, Archiven, Museen und anderen kulturellen Einrichtungen, 92610000 Betrieb von Sportanlagen, 98300000 Diverse Dienstleistungen
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Boldbaner (herunder Kunstgræsbane) og atletikbanen
Beschreibung: Den operatør, som Ordregiver indgår delaftale med, skal drifte Boldbaner (herunder Kunstgræsbane) og atletikbanen. Udover drift skal operatøren desuden udføre udendørs vedligeholdelse samt pedeltjeneste af boldbaner (herunder kunstgræsbane) samt atletikbanen. Der henvises desuden til Kravspecifikationen (Bilag 1) for yderligere beskrivelse.
Interne Kennung: 203641-2
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98300000 Diverse Dienstleistungen
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Klubhus ved Jørgen Glavindsvej
Beschreibung: Den operatør, som Ordregiver indgår delaftale med, skal drifte Klubhus ved Jørgen Glavindsvej. Udover drift omfatter delaftalen indvendig vedligeholdelse, udvendig vedligeholdelse, pedeltjeneste og alarmkørsel. Der henvises desuden til Kravspecifikationen (Bilag 1) for yderligere beskrivelse.
Interne Kennung: 203641-3
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Klubhus ved Søndre Boulevard
Beschreibung: Den operatør, som Ordregiver indgår delaftale med, skal drifte Klubhus ved Søndre Boulevard. Udover drift af klubhusetomfatter delaftalen indvendig vedligeholdelse, udvendig vedligeholdelse, rengøring, pedeltjeneste og alarmkørsel. Der henvises desuden til Kravspecifikationen (Bilag 1) for yderligere beskrivelse.
Interne Kennung: 203641-4
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911000 Wohnungs-, Gebäude- und Fensterreinigung, 90911300 Fensterreinigung, 98300000 Diverse Dienstleistungen