See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af geo- og miljøtekniske boringer samt rådgivning
Beschreibung: Forsyning Helsingør A/S, Fredensborg Forsyning Holding A/S, Gribskov Forsyning A/S, Halsnæs Forsyning A/S samt Hillerød Forsyning Holding A/S udbyder som et fælles udbud en rammeaftale om levering af geo- og miljøtekniske boringer samt rådgivning. Opgaverne vedrører ikke-udtømmende geo- og miljøtekniske boringer, geotekniske forundersøgelser, miljøundersøgelser, hydrogeologiske boringer, forklassificering af område kortlagt som forurenet, forklassificering af jord, monitering/overvågning af grundvand og vibrationer samt ad hoc rådgivning i forbindelse med projekter og driftsopgaver. De geotekniske boringer kan have en eller flere af formål, eksempelvis boringer for bygværker, byggegruber og ledninger, boringer i forbindelse med regnvandsbassiner, boringer i forbindelse med grundvandsproblematik samt screening for forurening – overfladeprøver/nedstik. De geotekniske undersøgelser skal udføres under størst mulig hensyntagen til bæredygtighed. Der fremgår særlige krav til udførelse af opgaverne i udbudsmaterialet. Der vil i rammeaftalen gælde en arbejdsklausul, som stiller krav til at leverandøren skal sikre, at arbejdstagere hos Leverandøren og eventuelle underleverandører, som medvirker til at opfylde rammeaftalen, og leverancekontrakter, som er indgået i henhold hertil, er sikret løn (herunder særlige ydelser), arbejdstid og andre arbejdsvilkår, som ikke er mindre gunstige end dem, der gælder for arbejde af samme art i henhold til en kollektiv overenskomst indgået af de inden for det pågældende faglige område mest repræsentative arbejdsmarkedsparter i Danmark, og som gælder på hele det danske område. Ved opfyldelse af rammeaftalen og leverancekontrakter forstås arbejde udført i Danmark med henblik på opfyldelse af rammeaftalen og leverancekontrakter.
Vorherige Bekanntmachung: 95378-2026
Interne Kennung: 641166
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71332000 Dienstleistungen im Bereich Geotechnik
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71330000 Verschiedene von Ingenieuren erbrachte Dienstleistungen, 71335000 Technische Studien, 71331000 Dienstleistungen im Bereich Spülschlammtechnik
5. Los
Los: LOT-0000