See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indlejning af PE-svejsemontører
Beschreibung: Udbd af rammeaftale vedr. Indlejning af PE-svejsemontører, hvor vindende tilbudsgiver skal hjælpe Ordregiver med ressourcer ift. at løse svejseopgaver ifm. vandledninger. Aarhus Vand har egen montageafdeling med certifikatsvejsere, der monterer vandledninger i PE med tilhørende fittings, komponenter mv. Opgaverne omfatter både driftsopgaver og projekter. Driftsopgaver forsøges fortrinsvist udført med Aarhus Vands egne medarbejdere, men kan også være opgaver der skal løses af vindende tilbudsgiver. Da behovet for svejseressourcer varierer meget, har Aarhus Vand behov for at kunne indleje ekstra certificerede PE-svejsemontører, når egne ressourcer ikke er tilstrækkelige. Aarhus Vand gennem-fører derfor udbud på indlejning af PE-svejsemontører. Nogle projekter udføres i tæt samarbejde med faste opgravningsentreprenører, hvorfor vindende tilbudsgiver også skal forvente samarbejde hermed. Andre projekter, fx omlægningsopgaver og byggemodninger, udføres med mange forskellige op-gravningsentreprenører.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Beskrivelse af processen kan findes i udbudsbetingelser. Proceduren gennemføres i hovedtræk i følgende faser: Fase 1: Prækvalifikation. Alle markedsaktører der ønsker af afgive tilbud, kan ansøge om at få lov til at afgive tilbud. Af de ansøgninger der kommer ind inden ansøgningsfristens udløb, og som lever op til egnetheds- og udvælgelseskriterierne, udvælges op til 4 ansøgere, som inviteres til at afgive tilbud. Fase 2: Tilbudsfase, indledende tilbud De udvalgte ansøgere under fase 1, får mulighed for at afgive et indledende tilbud. Alle af disse, der har afgivet et tilbud inviteres til forhandlingsmøderne i fase 3. Aarhus Vand forbeholder sig dog ret til at tildele aftale på baggrund af indledende tilbud, og stoppe processen her. Fase 3: Forhandling Alle som har afgivet et tilbud, inden for tilbudsfristen jf. fase 2, inviteres til et forhandlingsmøde. Det forventes at der herefter indkaldes til endeligt tilbud. Aarhus Vand forbeholder sig dog ret til at gentage fase 2+3, ind til der indkaldes til enhedeligt tilbud. Fase 4: Tilbudsfase, endeligt tilbud Tilbudsgiver udarbejder og indsender et endeligt tilbud. Fase 5: Evaluering og tildeling
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45231100 Bauarbeiten für Rohrleitungen, 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen
5. Los
Los: LOT-0000