257443-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udviklingsselskabet By & Havn I/S’ udbud af Aftale om teknisk rådgivning og bistand ifm. planlægning og etablering af fem rekreative byrum i Ørestad Syd
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdviklingsselskabet By & Havn I/S’ udbud af Aftale om teknisk rådgivning og bistand ifm. planlægning og etablering af fem rekreative byrum i Ørestad Syd
BeschreibungNærværende udbudsbetingelser gælder for Udviklingsselskabet By & Havn I/S’ (i det følgende benævnt ”Ordregiver”) udbud af aftale om teknisk rådgivning og bistand i forbindelse med planlægning og etablering af 5 rekreative byrum i Ørestad Syd (herefter ”Rådgiveraftalen”). By & Havn arbejder med planlægning og etablering af fem rekreative byrum i Ørestad Syd, hvor fire byrum skal etableres på Asger Jorns Allé, og et mindre byrum skal etableres på Else Alfelts Vej. Som led i projektet skal den eksisterende overkørbare midterrabat på Asger Jorns Allé mellem Ørestad Boulevard og Richard Mortensens Vej endvidere ændres med beplantning af mindre træer og buske. For en geografisk placering af byrummene henvises til kortet på forsiden af udbudsbetingelserne og Rådgiveraftalen. Rådgiveraftalen omfatter tre delopgaver: i) Rådgivning og projektering for Byrum 1, 2 og 4, skal udarbejdes på baggrund af det myndighedsgodkendte projektforslag for Byrum 1 og 2 samt Dispositionsforslag for Byrum 4. Dispositionsforslag og projektforslag for alle tre byrum er udarbejdet af BOGL og EKJ Rådgivende Ingeniører (”Delopgave 1”). ii) Rådgivning og projektering for Byrum 3 efter salg af det tilstødende byggefelt 2.1, herunder udarbejdelse af dispositions- og projektforslag samt efterfølgende udbuds- og udførelsesprojekt i samarbejde med den af Ordregiver tilknyttede landskabsarkitekt, BOGL, der skal sikre byrummets arkitektoniske udtryk (”Delopgave 2”). For Byrum 3 skal der i videst muligt omfang sikres et design og et arkitektonisk udtryk, der flugter med og matcher Byrum 1 og 2, så der opnås et sammenhængende helhedsindtryk langs Asger Jorns Alle. iii) Rådgivning og projektering for Byrum 5, beliggende øst for Else Alfelts Vej, skal gives på grundlag af foreliggende udbudsmateriale udarbejdet af Transform og Rambøll. Dette materiale skal danne grundlag for udarbejdelse af udbuds- og udførelsesprojekt (”Delopgave 3”). Rådgivningsopgaven for ovenstående tre delopgaver omfatter teknisk rådgivning og bistand, udarbejdelse af udbuds- og udførelsesprojekt, evt. fagtilsyn, projektopfølgning, overdragelse til drift samt 1 års eftersyn. Den udbudte Rådgiveraftale vil blive tildelt til én tilbudsgiver. Rådgiveraftalen med den vindende tilbudsgiver vil blive indgået på de vilkår og betingelser, der fremgår af udbudsmaterialets udkast til Rådgiveraftale med bilag. Den udbudte Rådgiveraftale forventes udført i tidsrummet juni 2026 – december 2027, jf. den vedlagte hovedtidsplan. Ordregiver har valgt at udbyde én samlet Rådgiveraftale i stedet for at opdele aftalen i delaftaler: Samlingen af opgaverne er valgt, fordi Ordregiver finder det nødvendigt og hensigtsmæssigt af hensyn til opgavernes sammenhæng og kompleksitet, der ikke vurderes at muliggøre yderligere opdeling uden at ville medføre negative konsekvenser for grænsefladekoordineringen mv. For en nærmere beskrivelse af Rådgiveraftalen og den udbudte opgave henviser Ordregiver til det samlede udbudsmateriale.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Det betyder, at alle interesserede aktører har mulighed for at afgive tilbud ved udbuddet. Ordregiver kan dog alene tildele Rådgiveraftalen til aktører, der opfylder de i udbuddet fastsatte egnethedskrav, og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde. Udbudsprocessen afvikles fuldt ud elektronisk på udbudsplatformen www.udbudssystemet.dk (Udbudssystemet), hvor det samlede udbudsmateriale er offentligt tilgængeligt. Tilbuddets indhold er oplistet i udbudsbetingelsernes pkt. 7. Tilbuddet forventes bl.a. at indeholde et af tilbudsgiver udfyldt ESPD. Hvis tilbudsgiver er en sammenslutning af økonomiske aktører og/eller tilbudsgiver baserer sit tilbud på en eller flere andre enheders kapacitet forventes tilbuddet af indeholde flere udfyldte ESPD’er, jf. nærmere herom i udbudsbetingelsernes pkt. 7. ESPD’et tjener som foreløbigt bevis på, (i) at tilbudsgiver ikke er omfattet af de nedenfor anførte udelukkelsesgrunde, og (ii) at tilbudsgiver opfylder de nedenfor anførte krav til egnethed. ESPD’et udfyldes via en integreret ESPD-service på Udbudssystemet. Tilbudsafgivelse samt al kommunikation mellem tilbudsgiver og Ordregiver vedrørende dette udbud skal foregå elektronisk, på dansk og via Udbudssystemet. Ordregiver vil udelukke tilbudsgiver fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af: • en eller flere af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 135-136, og/eller • en eller flere af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 og 6. Hvis Ordregiver på baggrund af oplysningerne i ESPD’et eller ud fra øvrige omstændigheder vurderer, at tilbudsgiver er omfattet af en eller flere udelukkelsesgrunde, vil Ordregiver meddele tilbudsgiver dette og fastsætte en frist for tilbudsgiver til at dokumentere, at denne alligevel er pålidelig, jf. udbudslovens § 138. Ordregiver vil ikke udelukke tilbudsgiver, hvis tilbudsgiver inden for den fastsatte frist efter Ordregivers vurdering har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for dennes pålidelighed. Tilbudsgiver skal udfylde og underskrive den til udbudsmaterialet hørende skabelon for egen-erklæring vedr. russisk ejerskab (bilag IV). I henhold til artikel 5k i forordning (EU) nr. 833/2014 (som indsat ved forordning (EU) 2022/576) er det forbudt for Ordregiver at tildele Rådgiveraftalen til en russisk tilbudsgiver eller en tilbudsgiver der anvender russiske underleverandører m.v., som udgør mere end 10 % af værdien af Rådgiveraftalen.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenRådgiveraftalen indeholder ingen optioner.