2. Verfahren
Verfahren
Titel: Glostrup Boligselskab - Fuglestien
Beschreibung: Disse udbudsbetingelser omhandler indgåelse af totalentreprisekontrakt om opførelsen af den almene boligbebyggelse Fuglestien for Glostrup Boligselskab. Opgaven udbydes i totalentreprise på vegne af Glostrup Boligselskab, som er bygherre. Glostrup Boligselskab har et ønske om at udvikle og bygge i alt 95 boliger, fordelt på følgende typer: - 25 boliger til Opgangsfællesskaber: kommunalt botilbud, opføres som almene familieboliger - 40 Familieboliger: almene familieboliger - 30 Ungdomsboliger: almene ungdomsboliger Glostrup Kommune og Glostrup Boligselskab ønsker – med afsæt i behovet for en erstatning for botilbuddene på Vestervej og Toftevej – at etablere et nyt, mangfoldigt boligområde med ungdomsboliger, familieboliger og opgangsfællesskaber for borgere med særlige behov. Bebyggelsen placeres som nabo til Glostrup Boligselskabs eksisterende afdeling ved Fuglestien. Visionen for projektet er at skabe en ny bebyggelse med funktionelle, fleksible og betalbare boliger i en inviterende og menneskelig skala. Her skal beboerne kunne tage naturligt del i et levende fællesskab, samtidig med at der er mulighed for ro, privatliv og tilbagetrækning. Opgangsfællesskaberne placeres i selvstændige bygninger med egne gårdrum i grundens sydlige og nordøstlige hjørner. Ungdomsboliger og familieboliger samles i øvrige bebyggelser og fordeles omkring fælles gårdrum, hvor fællesskab kan opstå på tværs af boligtyper og livssituationer. Opgangsfællesskabet Toftevej får en mere afskærmet placering, der tager højde for beboernes behov for tryghed og struktur. Det andet opgangsfællesskab, Vestervej, placeres tættere på de øvrige boliger og vil kunne dele faciliteter som fælleslokale, cykelskur og gårdrum med resten af afdelingen. Målet er at skabe et boligområde, hvor opgangsfællesskaber, ungdomsboliger og familieboliger indgår i en helhed – og hvor mennesker på tværs af alder og livssituation lever tæt sammen og bidrager til et fællesskab, der rækker ud over den enkelte bolig. Krav til opgaven fremgår af de tekniske beskrivelser, der indgår i udbudsmaterialet og de kontraktmæssige krav som fremgår af totalentreprisekontrakten og ABT18 med fravigelser og tilføjelser. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til udbudslovens §§ 61-66. Udbudsformen er valgt på baggrund af opgavens kompleksitet. Udelukkelsesgrunde: En økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §134 a, § 135, stk. 1-3 og § 136, stk. 1, nr. 1.-4. En økonomisk aktør udelukkes ligeledes, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-2. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1 Rådets forordning (EU) 2022/576 Der kan ikke tildeles kontrakt til følgende virksomheder, jf. Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. April 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine: A. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland B. juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) direkte eller indirekte ejer over 50 %, eller C. fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) eller b), Ligeledes kan der ikke anvendes underleverandører eller støttende enheder, der er omfattet af ovenstående, hvis denne aktørs bidrag udgør mere end 10 % af kontraktværdien
Vorherige Bekanntmachung: 15003-2026
Interne Kennung: Glostrup Boligselskab - Fuglestien
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Glostrup Boligselskab - Afd. 51 Fuglestien
Beschreibung: Disse udbudsbetingelser omhandler indgåelse af totalentreprisekontrakt om opførelsen af den almene boligbebyggelse Fuglestien for Glostrup Boligselskab. Opgaven udbydes i totalentreprise på vegne af Glostrup Boligselskab, som er bygherre. Den udbudte totalentreprisekontrakt vedrører nybyggeri af 95 almene boliger. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til udbudslovens §§ 61-66. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele opgaven på baggrund af det indledende tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at reducere antallet af tilbudsgivere efter forhandlingsrunden, hvis Ordregiver finder at tilbudsgivers tilbud ikke realistisk vil kunne blive tildelt kontrakten. Dette kan fx være begrundet i, at den tilbudte pris ikke kan rummes i targetprismodellen, og/eller at det indledende tilbud kvalitativt ikke vurdere til en samlet karakter højere end 5 på pointskalaen beskrevet i punkt 11.2. Tilbudsgivere der reduceres fra processen efter forhandling og inden afgivelse af det endelige tilbud, vil modtage en evaluering, ligesom disse tilbudsgivere vil blive underrettet om resultatet af udbudsprocessen i forbindelse med tildelingen. Ansøgere skal udfylde et ESPD med de oplysninger, som fremgår af udbudsmaterialet. ESPD er et foreløbigt bevis for, at ansøger opfylder krav til egnethed, og ikke er omfattet af de for udbuddet gældende udelukkelsesgrunde. Samtlige deltagere i et eventuelt konsortium/sammenslutning eller lignende skal hver især aflevere et udfyldt ESPD-dokument. Udfyldelsen af ESPD-dokumentet skal ske elektronisk via ordregivers udbudsplatform Udvælgelse af ansøgere: Såfremt flere end 4 ansøgere opfylder ordregivers krav til egnethed, udvælger ordregiver de 4 bedste ansøgere. Ved vurderingen heraf vil der blive lagt vægt på: • Erfaring med lignende opgaver, herunder vedrørende alment byggeri med forskellige beboergrupper • Erfaring med projekter hvor arkitektrådgiver overgår fra bygherre til totalentreprenør. • Erfaring med horisontale lejlighedsskel • Erfaring med byggeri opført med præfabrikation Ved udvælgelsen vil ordregiver foretage en samlet vurdering af totalentreprenørens egne referencer samt ingeniørrådgivers referencer. Øvrige referencer vil blive tillagt lavere vægt ved vurderingen.
Interne Kennung: Glostrup Boligselskab - Afd. 51 Fuglestien