See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af gravearbejder i jord i forbindelse med fjernvarmeledninger for HOFOR
Beschreibung: HOFOR åbner her udbud med forhandling af indkøb af gravearbejder i jord i forbindelse med forbindelse med fjernvarmeledninger. Udbuddet er opdelt i 2 delaftaler som kaldes hhv. " Rammeaftale store jord" som omfatter varetagelse af projekter relateret til større jordarbejder i forbindelse med etablering af nye fjernvarmeledninger, herunder planlagt renovering af eksisterende ledninger. Arbejdet består primært i gravearbejde for etablering af præisolerede fjernvarmerør og reetablering. Hovedsageligt i gader og veje, men også gennem ejendommes kældre, gård- og havearealer. Desuden forekommer der betonarbejder ved tilslutning til og reparation af eksisterende betonkanaler samt ved renovering af vægge, dæk eller nedgangspartier på betonkamre. Arbejderne kan forekomme overalt og på alle tider i Københavns Kommune http://www.hofor.dk/. De enkelte opgaver varierer i størrelse fra etablering eller renovering af mindre ledninger til store hovedledninger. Den anden delaftale er også jordarbejder men beror på mindre projekter og driftsrelaterede opgaver. I "Rammeaftale jord - mindre projekter og drift" er der krav om at kunne varetage omgående opgaveløsning. Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling, hvor HOFOR agter at prækvalificere 5 ansøgere per delaftale. Delaftalen "Rammeaftale for jord stor" vil slutteligt blive tildelt 2 tilbudsgivere. For yderligere information henvises til udbudsbetingelserne. Delaftalen "Rammeaftale jord - mindre projekter og drift" vil blive tildelt 1 ansøger.
Interne Kennung: 24.02.11779+24.0-11780 JORD
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: HOFOR prækvalificerer 5 ansøgere per delaftale. Det vil være disse 5, der har mulighed for at afgive tilbud. HOFOR gør opmærksom på, at kontrakten kan blive tildelt på baggrund af det indledende tilbud. I så fald vil der ikke blive gennemført forhandlinger, og tilbudsgiverne skal derfor afgive deres indledende tilbud på en måde, der gør det muligt for HOFOR at tildele kontrakten på dette grundlag.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45110000 Abbruch von Gebäuden sowie allgemeine Abbruch- und Erdbewegungsarbeiten, 45111230 Baugrundverfestigungsarbeiten, 45112200 Bodenabtrag, 45112210 Mutterbodenabtrag, 45112360 Bodensanierungsarbeiten, 45112500 Erdbewegungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der er ikke tilknyttet optioner i nærværende aftale.