See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Bekendtgørelse om indgående kontrakt ifm. udbud af Statens Facility Management - Vagt og Sikkerhed 2026
Beschreibung: Facility management opgaver er for en stor del af den danske stat samlet hos Bygningsstyrelsen. Opgaverne er udbudt af flere omgange, hvor de daglige leverancer inden for Facility Management (FM) bliver varetaget af eksterne leverandører. Nærværende udbud vedrører udbud af Statens Facility Management i form af serviceområdet Vagt & sikkerhed. Tilbudsgiver gøres opmærksom på, at der er forskudt opstart af ydelserne for en række af de omfattede lokaliteter. Dermed er den anslåede værdi af udbuddet mellem 6 og 10 mio. årligt for de første 12 måneder af aftaleperioden, hvorefter den anslåede værdi er mellem 20 og 35 mio. kr. årligt i den resterende aftaleperiode. Udbuddet omfatter følgende serviceydelser under Vagt og sikkerhed: 1) Fast bevogtning 2) Vagtrundering 3) Alarmudkald. Udbuddet omfatter ca. 100 institutioner fordelt på ca. 242 Lokaliteter i varierende størrelse. Lokaliteterne er geografisk placeret i og omkring hovedstadsområdet og over hele landet. Ikke alle delservices udføres på samtlige institutioner; dette afhænger bl.a. af den pågældende institutions karakter, størrelse og sikkerhedshensyn. Bygningsstyrelsen ønsker at sikre, at leverancerne løbende kan tilpasses de konkrete behov hos institutionerne og har derfor stort fokus på en skalérbar kontrakt, der eksempelvis kan favne indflytning i nye bygninger og fraflytning af andre. Dertil ønsker Bygningsstyrelsen en leverandør, der kontinuerligt har et vedvarende fokus på leverancekvaliteten og sikrer et højt sikkerhedsniveau i staten. Opgaveløsningen skal løbende understøttes digitalt med henblik på at optimere forretningsprocesserne samt sikre god kundeservice. Bygningsstyrelsen stiller et standard FM-system med dertilhørende serviceportal til rådighed til systemunderstøttelse af aftalen. Der henvises til udbudsmaterialet for detaljeret uddybning heraf, herunder også nærmere oplysninger om omfang og servicekrav. En række medarbejdere omfattet af virksomhedsoverdragelsesloven vil overgå til den vindende leverandør ved driftsstart. Kontraktindgåelse forventes indgået primo februar 2026 med en forberedelsesperiode frem til driftsstart d. 01.10.2026. Der vil ske etape-opdelt og forskudt implementering af aftalen, hvor de første ca. 150 Lokaliteter har driftsstart d. 01.10.2026 (Etape1) og de resterende ca. 70 Lokaliteter har driftsstart d. 01.10.2027 (Etape 2). Den anslåede værdi udgør et skøn over den forventede kontraktsum for kontraktens fulde løbetid inkl. forlængelsesoption. Skønnet samt Ordregivers forventninger til det fremtidige forbrug er baseret på det historiske forbrug. I den anførte kontraktsum er også indregnet brugernes direkte betaling til leverandøren i form af tilkøb. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet i sin helhed. Udbudsbetingelserne indeholder en nærmere beskrivelse af opgaven og udbudsforløbet, og det øvrige udbudsmateriale indeholder en beskrivelse af opgavens omfang. Udbuddet blev i første fase gennemført som et begrænset udbud. Da der ikke forelå et antageligt tilbud ved tilbudsfristens udløb, overgik udbuddet til udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse i medfør af udbudslovens § 61, stk. 1, nr. 2, jf. stk. 4.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79713000 Bewachungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79711000 Überwachung von Alarmanlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Statens Facility Management - Vagt og sikkerhed 2026
Interne Kennung: TN332184
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udbuddet indeholder følgende optioner: 1) Midlertidig anvendelse af Ordregivers IT-system jf. udbudsmaterialets bilag 8 med dertilhørende underbilag. 2) Forlængelsesoption.