26022-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Kastelsvej 60 - Hovedentreprise
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKastelsvej 60 - Hovedentreprise
BeschreibungUdbud af hovedentreprise. Opgaven omhandler indvendig renovering og ombygning i en fredet bygning med det formål at etablere en integreret daginstitution på Kastels vej 60, se nærmere nedenfor.
Interne KennungKastelsvej 60 - Hovedentreprise
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungDen udbudte opgave udbydes i hovedentreprise. Opgaven omhandler indvendig renovering og ombygning i en fredet bygning med det formål at etablere en integreret daginstitution på Kastels vej 60 i en del af det tidligere Blindeinstitut's firefløjede anlæg, (1857-58 og 1879-80 af Ferdinand Meldahl, fredet i 1977). Der er ansøgt og opnået tilladelse til ombygningen hos Slots & Kulturstyrelsen. Endelig er der givet byggetilladelse til projektet, og foretaget rydning af udearealerne. Nøhr & Sigsgaard er Totalrådgiver på opgaven. Der skal etableres 3 børnehavegrupper og 4-5 vuggestuegrupper (det 5. vuggestuegrupperum kan både bruges som soverum, og som grupperum) inkl. alle relevante funktioner i henhold til funktionsprogram for daginstitutioner fra 2020. Der etableres sovepladser indendørs og produktionskøkken på 2.sal, i bygningen. Arealet for den nye daginstitution er ca.1740 m². I forbindelse med ombygningen foretages ingen udvendige ændringer på bygningen. Dog skal der etableres en udvendig trappe og lift for at opnå niveaufri adgang til ny hovedindgang i mellembygningen. I forhold til indretningen tages der udgangspunkt i de oprindelige ruminddelinger og det vil kun være muligt at foretage enkelte murgennembrydninger i forhold til den gældende fredning. Alle overflader skal males, der skal etableres nye akustik dæmpende pudslofter, og der skal etableres ny gulvbelægning (linoleum og vinyl) i det meste af den nye daginstitution. Der skal desuden etableres en ny elevator fra stuen til og med 2 sal og ny ventilation. Generelt skal alle tekniske installationer fornys. Dette gælder dog ikke eksisterende radiatorer som genanvendes. Der skal etableres nye udearealer. Der skal etableres byggeplads på Kristianiagade, og materialer skal kranes ind over en nedadgående skrænt til materialeoplag på udearealer. Der skal etableres stillads til ombygning af skorstene. Udførelsen sker samtidig med, at der er andre lejere i bygningen, hvilket stiller store krav til hovedentreprenøren ifm. sikkerhed og etablering af nye tekniske installationer, ny elevator og nyt ventilationsanlæg. Samtidigt skal der tages højde for de forstyrrelser, som byggesagen kan medføre for andre brugere af bygningen og de nærmeste naboer, som tæller både boligbebyggelse, Langelinieskolen og et antal ambassader på Kristianiagade. Byggesagen skal gennemføres midt i det tæt befolkede indre Østerbro hvilket udgør en trafikal udfordring både ift. transport til og fra byggepladsen og ift. parkering. Det kan oplyses, at den udbudte opgave omfatter projektering. Omfanget af denne projektering fremgår af de arbejdsbeskrivelser, der ligger i udbudsmaterialet samt af bilag HE1B Liste over projekteringsydelser og grænsefladebeskrivelser i udbudsmaterialet.