2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af bygherrerådgivning vedrørende Renovering af afdeling 8, Vestbyparken, Vejle
Beschreibung: Den udbudte kontrakt omfatter bygherrerådgivning i forbindelse med realisering af Helhedsplanen Vestbyparken, Afd. 8, Vejle. Vestbyparken er en afdeling bestående af mange forskellige byggeafsnit, som er opført løbende fra 1930’erne frem til 1950’erne. Afdelingens 29 opgange rummer således boliger, der er meget forskellige. I overensstemmelse med Helhedsplanen skal der ske en renovering af samtlige boliger i afdelingen. For en nærmere beskrivelse af opgaverne forbundet med realiseringen af Helhedsplanen henvises til den opgavebeskrivelse, som indgår i udbudsmaterialet. Bygherrerådgiverens ydelser fremgår af den projektspecifikke ydelsesbeskrivelse og dækker et bredt spektrum af bygherrerådgivningsydelser. Opgaverne på bygherrerådgivningskontrakten vil dog primært relatere sig til følgende ydelser: • Udarbejdelse af udbudsmateriale og gennemførelse af EU-udbud af totalentreprisekontrakt • Tilbudsvurderinger og kontrahering med totalentreprenør • Kvalitetssikring og projektgranskning • Rådgivning i forbindelse med genhusning af beboere • Økonomistyring samt kontakt til Landsbyggefonden i forbindelse med gennemførelse af helhedsplan • Bygherretilsyn og styring i forbindelse med projektering og udførelse • Håndtering af bygherreforpligtelser i forbindelse med projektering og udførelse • Løbende opfølgning på aflevering af KS-materiale fra rådgivere og entreprenører • Planlægning, indkaldelse og gennemførelse af afleveringsforretning og 1-års gennemgang, herunder mangelgennemgang og håndtering af mangelafhjælpning • Håndtering af IKT Bygherrerådgivningen skal ydes i henhold til FRI og Danske Arkitekters ydelsesbeskrivelse for bygherrerådgivning, 2019, som præciseret i den projektspecifikke ydelsesbeskrivelse og i øvrigt på de i rådgivningsaftalen angivne vilkår. De enkelte bygherrerådgivningsopgaver i forbindelse med helhedsplanen igangsættes løbende og kan efter Ordregivers ønske igangsættes ved en ATR, der fastlægger ydelsens omfang og pris.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver vil prækvalificere 5 tilbudsgivere. Ved udvælgelsen blandt de konditionsmæssige og egnede ansøgere, vil Ordregiver vælge de 5 ansøgere, som i lyset af den udbudte opgave vurderes at have den bedste tekniske og faglige formåen baseret på de fremsendte referencer. Ordregiver vil ved udvælgelsen vurdere, hvilke ansøgere, der gennem de fremsendte referencer har dokumenteret de mest relevante referencer i forhold til den udbudte opgave. Ved relevante referencer forstås referencer, der er sammenlignelige med den udbudte opgave i art, kompleksitet og omfang. Der lægges i den forbindelse særlig vægt på, at ansøger i sine referencer vedrørende bygherrerådgivning dokumenterer erfaring med følgende områder: a) Renovering og ombygning af almennyttigt byggeri, herunder i særdeleshed projekter omfattet af en helhedsplan, og hvor genhusning af beboerne, mens renoverings-/ombygningsarbejdet pågår, har været nødvendig. b) Teknisk betonet bygherrerådgivning i relation til granskning og kvalitetssikring. c) Bygherrerådgivning i relation til håndtering af bygherres forpligtelser i forbindelse med projektering og udførelse (tid og ekstraarbejder). d) Håndtering af ansøgning om og udbetaling af støtte fra Landsbyggefonden, herunder udarbejdelse af materiale til opfyldelse af dokumentationskrav i forbindelse med ansøgning om støtte under udførelse af byggeriet samt i forbindelse med afslutning af byggeriet. Det vurderes positivt, hvis flere af ovenstående punkter (a-d) indgår i samme reference. Referencerne vurderes ud fra en helhedsbetragtning, hvor referenceprojekter, som indeholder de fleste (eller alle) af de ydelser, som fremgår af ovenstående punkter (a-d), vil vægte højere end referencer, der kun delvist indeholder de nævnte elementer. ***** Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgiverens indledende tilbud. Hvis Ordregiver ikke benytter denne adgang til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgiverens indledende tilbud, vil Ordregiver forud for tildeling af kontrakten føre forhandlinger med tilbudsgiverne. Forhandlingerne forventes i forhold til de afgivne tilbud yderligere at kunne afdække og udvikle den samlede kvalitet af den tilbudte ydelse, herunder sikre forståelse af den proces og metode for opgavens udførelse, som tilbudsgiver tilbyder, samt imødekomme eventuelle risici, som processen måtte afdække. Efter forhandlingerne får tilbudsgiverne mulighed for at udarbejde justerede tilbud, på grundlag af de forhold, der har været præsenteret, drøftet og præciseret i forhandlingsfasen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Bygherren kan fra Rådgivningsaftalens indgåelse og indtil 5 år efter totalentreprisens aflevering give Rådgiver meddelelse om, at Bygherren ønsker at tilkøbe følgende ydelse fra Rådgiver: • Planlægning, indkaldelse og gennemførelse af 5-års gennemgang, herunder mangelgennemgang og håndtering af mangelafhjælpning. Ved Bygherrens udnyttelse af denne option honoreres Rådgiver efter medgået tidsforbrug i henhold til Rådgivningsaftalens pkt. 9.