261017-2025 - Ergebnis
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – 02.14 It-konsulenter (DIS)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel02.14 It-konsulenter (DIS)
BeschreibungSKI udbyder hermed et dynamisk indkøbssystem vedrørende anskaffelse af it-konsulentydelser indenfor 14 ydelsesområder med tilhørende underområder, delområder og ydelser. Nedenfor er de 14 ydelsesområder med tilhørende underområder angivet. Selve ydelserne der kan anskaffes i de 14 ydelsesområder er beskrevet i detaljer i bilag C Systemets genstand: Ydelsesområde 1: It-relaterede strategier Underområde: Udarbejdelse af it-relaterede strategier Underområde: Implementering af it-relaterede strategier Underområde: Evaluering og opdatering samt effektvurdering af strategier Ydelsesområde 2: Forretningsbehov, business case og gevinstrealisering Underområde: Afdækning af forretningsbehov og udarbejdelse af business cases Underområde: Realisering af business cases Underområde: Opfølgning på business cases Ydelsesområde 3: It-udbud Underområde: Forberedelse af udbud Underområde: Gennemførelse af udbud Ydelsesområde 4: It-sikkerhed, business continuity og it-compliance Underområde: Etablering af it-sikkerhed Underområde: Kriseledelse, business continuity og disaster recovery Underområde: It-compliance Ydelsesområde 5: It-arkitektur Underområde: Etablering af en it-arkitektur Underområde: Gennemgang og justering af eksisterende it-arkitektur Ydelsesområde 6: It-governance Underområde: Etablering af It-governance Underområde: Organisering af systemforvaltningen Underområde: Etablering af it-leverandørstyring Ydelsesområde 7: Projekt- og programledelse Underområde: Projektledelse – den traditionelle vandfaldsmodel Underområde: Ledelse af agile projekter Underområde: Programledelse Ydelsesområde 8: Databehandling Underområde: Dataanalyse og –rapportering Underområde: Anvendelse af eksterne data Underområde: Konvertering, oprydning og arkivering af data Ydelsesområde 9: Rådgivning om Softwarelicenser Underområde: Open source-software vs. closed source-software Underområde: Fastsættelse af størrelsen af konkrete licenser, samt betingelserne tilknyttet anvendelsen Ydelsesområde 10: Infrastruktur og hardware Underområde: Opsætning, konfigurering og drift af netværk Underområde: Opsætning, konfigurering og drift af servere Underområde: Opsætning, konfigurering og drift af klienter Ydelsesområde 11: Test Underområde: It-test af udvikling efter den traditionelle vandfaldsmodel Underområde: Agile it-test Ydelsesområde 12: Udvikling af ny funktionalitet Underområde: It-udvikling efter den traditionelle vandfaldsmodel Underområde: Agil it-udvikling Ydelsesområde 13: Tilpasning af eksisterende it-systemer Underområde: It-udvikling med henblik på tilpasning af eksisterende it-system Ydelsesområde 14: It-system drift Underområde: Drift af it-systemer Systemet er opdelt i 2 kategorier: • Kategori 1 Kompetencekøb • Kategori 2 Opgavekøb De samme ydelser kan anskaffes i begge kategorier, men kategorierne adskiller sig ved, at kunden i kategori 1 skal anskaffe en eller flere specifik(ke) kompetence(r), mens kunden i kategori 2 skal have løst en specifik opgave. Kundens saglige indkøbsbehov dikterer således hvilken kategori der skal anvendes. • I kategori 1 angiver kunden deres behov for kompetencer indenfor It-konsulentydelse og behov for antal timer, hvorefter Tilbudsgiver tilbyder kompetencer og priser. • I kategori 2 definerer kunden opgaven, hvorefter tilbudsgiver tilbyder en opgaveløsning i henhold til kundens behovsopgørelse. Det er frivilligt for alle SKI’s kunder, som fremgår af bilag B, Kundeliste, at gøre brug af systemet, når de skal anskaffe it-konsulentydelser.
Interne Kennung02.14
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensSKI udbyder et dynamisk indkøbssystem 02.14 It-konsulenter (DIS). Ansøgninger om optagelse i systemet modtaget inden ansøgningsfristen, vil blive behandlet senest i forbindelse systemets åbning. Ansøgninger om optagelse i systemet som modtages efter systemets åbning, vil blive behandlet i løbet af 10 arbejdsdage, medmindre særlige forhold gør sig gældende jf. udbudslovens § 104, stk. 5 og 6 i relation til mulighed for at forlænge perioden for vurdering af ansøgninger.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 51600000 Installation von Computern und Büromaschinen, 72100000 Hardwareberatung, 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72300000 Datendienste, 72400000 Internetdienste, 72500000 Datenverarbeitungsdienste, 72600000 Computerunterstützung und -beratung, 72700000 Computernetze, 72800000 Computerrevision und -prüfung, 72900000 Computer-Backup-Dienste und Katalogkonvertierung
5. Los
LosLOT-0001
TitelKategori 1 - Kompetencekøb - Danmark
BeschreibungAnskaffelse af Kompetencekøb I kategori 1 kan kunder anskaffe It-konsulentydelser indenfor de 14 ydelsesområder beskrevet i bilag C, til opfyldelse af kundens kompetencebehov. Konsulentydelserne kan anskaffes på 2 måder. 1. Vederlagsform 1: Køb af konsulenttimer (antal timer x timepris). 2. Vederlagsform 2: Køb af løbende ydelser (månedligt vederlag x antal måneder + estimeret antal timer (medgået tid) x timepris).
Interne KennungKategori 1 - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Kompetencekøb
LosLOT-0002
TitelKategori 2 - Opgavekøb - Danmark
BeschreibungAnskaffelse af It-konsulentydelser til opgaveløsning I kategori 2 kan kunderne anskaffe It-konsulentydelser indenfor de 14 ydelsesområder beskrevet i bilag C, til opfyldelse af en specifik opgave. Konsulentydelserne kan anskaffes på 3 måder. 1. Vederlagsform 1: Køb af it-konsulentydelser til løsning af beskrevne opgave (antal x time-pris). 2. Vederlagsform 2: Køb af løbende ydelser (månedligt vederlag x antal måneder + estimeret antal timer (medgået tid) x timepris). 3. Vederlagsform 3: Køb af opgaveløsning til fast pris.
Interne KennungKategori 2 - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Opgavekøb