2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af hjemmepleje og helhedspleje i Ishøj kommune
Beschreibung: Ishøj Kommune sender udbudsmateriale vedr. udbud af hjemmepleje og helhedspleje i høring hos leverandører af hjemmepleje og helhedspleje. Hjemmeplejen omfatter levering af personlig pleje og praktisk hjælp efter Serviceloven. Helhedspleje efter ældreloven omfatter personlig pleje, praktisk hjælp og genoptræning samt delegerede sygepleje. Der er endvidere en option på køb sygeplejeydelser generelt, såfremt levering af sygeplejeydelser mere bredt bliver et krav i forbindelse med den kommende revision af ældre- og sundhedsloven. Opgaven udbydes som en 4 årig kontrakt med option på forlængelse på to år. Den samlede kontrakt værdi inklusiv option på sygepleje udgør 76,2 mio. kr. Formålet med høringen er at kvalificere udbuddet og understøtte et velfungerende, bæredygtigt og professionelt samarbejde mellem kommunen og leverandørerne. Materialet der sendes i høring er: • Udbudsbetingelser • Udkast til kontrakt med følgende underbilag • Bilag 1: Kravspecifikation • Bilag 2: Tilbudsliste Høringen foregår via udbudsportalen EU-supply.com og udbudsmaterialet kan findes på følgende link. https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=453596&TID=200414406&B= Høringssvar skal være fremsendt senest 6. maj kl. 12.00 via EU-supply.com. Vedlagt høringssvarsskabelon skal anvendes.
Interne Kennung: 88.00.00-A00-3-25
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85312000 Dienstleistungen der Sozialfürsorge, ohne Unterbringung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85141200 Dienstleistungen von Krankenpflegepersonal, 85310000 Dienstleistungen des Sozialwesens