262250-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Medizinische Betten – Udbud af plejesenge til Københavns Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af plejesenge til Københavns Kommune
BeschreibungMålet med nærværende udbud er at udvælge én type standard plejeseng til voksne, altså en plejeseng der kan anvendes til 80-90% af plejesengsliggende voksne borgere i Københavns Kommune.Plejesengen skal være indstillelig med 4-delt liggeflade, være motoriseret og have centralbremse. Hjælpemiddelcentret ønsker at finde en plejeseng af god kvalitet mhp. genbrug og renovation.I den henseende skal plejesengen være bedst mulig at håndtere for teknikere, lagerarbejdere og transportører samt være alsidig indstillelig for terapeuter og brugervenlig for borger og plejepersonale. Derudover skal plejesengen passe ind i vores drift hvilket betyder at sengen skal være kompatibel med eksisterende Vendlet-systemer og de madrasmål der fremkommer af kravspecifikationen nedenfor.
Interne Kennung280132848
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensMålet med nærværende udbud er at udvælge én type standard plejeseng til voksne, altså en plejeseng der kan anvendes til 80-90% af plejesengsliggende voksne borgere i Københavns Kommune.Plejesengen skal være indstillelig med 4-delt liggeflade, være motoriseret og have centralbremse. Hjælpemiddelcentret ønsker at finde en plejeseng af god kvalitet mhp. genbrug og renovation.I den henseende skal plejesengen være bedst mulig at håndtere for teknikere, lagerarbejdere og transportører samt være alsidig indstillelig for terapeuter og brugervenlig for borger og plejepersonale. Derudover skal plejesengen passe ind i vores drift hvilket betyder at sengen skal være kompatibel med eksisterende Vendlet-systemer og de madrasmål der fremkommer af kravspecifikationen nedenfor.Rammeaftalens anslået værdi og maksimale værdiRammeaftalens anslåede værdi er på 18.000.000 DKK, mens rammeaftalens maksimale værdi er 24.000.000 DKK.TidsplanOrdregiver forventer at gennemføre udbudsprocessen i henhold til nedenstående tidsplan.15.04Offentliggørelse af udbudsmateriale06.05Frist for afgivelse af spørgsmål11.05Frist for besvarelse af spørgsmål samt afgivelse af supplerende oplysninger18.05, kl. 12Frist for indlevering af tilbud18.05-26.06Evaluering af tilbud29.05Udsendelse af indkaldelse af senge til kravspecifikationsvalidering29.05-04.06Frist for indlevering af senge og udvalgte tilbehør/reservedele26.06Udsendelse af tildelingsbreve26.06-07.07Standstill periode09.07Rammeaftale underskrives10.07Aftalestart09.07.2028AftaleudløbTidsplanen er alene udtryk for Ordregivers forventede gennemførelse af udbudsprocessen, hvorfor tidspunkterne kan blive ændret, og tidspunkterne efter tilbudsfristen alene er vejledende.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33192100 Medizinische Betten
5. Los
LosLOT-0000