See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Profylaksebekendtgørelse - Ny gasmotor Kongerslev Fjernvarmeværk A.m.b.a
Beschreibung: Kongerslev Fjernvarmeværk A.m.b.a (herefter omtalt som ” Ordregiver”) skal i forbindelse med renovering af fjernvarmeværket indkøbe ny gasmotor til brug for produktion af el og varme. Ordregiver er som forsyningsvirksomhed leverandør af varme, hvorfor Ordregiver er underlagt forsyningsvirksomhedsdirektivet jf. art. 8. Købesummen udgør 4,3 mio. kr. ekskl. moms, hvorfor dette er over tærskelværdien for EU-udbud jf. Forsyningsvirksomhedsdirektivet art. 15 litra a. Ordregiver agter at anvende udbud med forhandling uden forudgående indkaldelse af tilbud jf. Forsyningsvirksomhedsdirektivet art. 50 litra C nr. ii, idet Ordregiver har identificeret, at INNIO Jenbacher GmbH & Co (Herefter omtalt som "Jenbacher") alene kan levere gasmotor i henhold til Ordregivers specifikationer.
Vorherige Bekanntmachung: 144520-2026
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31121200 Stromerzeugungsaggregate mit Fremdzündungsmotoren
5. Los
Los: LOT-0001