2. Verfahren
Verfahren
Titel: EU-udbud vedr. levering af fjernvarmerør til Verdo Varme, Verdo Varme Herning samt Energi Ikast Varme
Beschreibung: Ordregiver udbyder to 3-årige rammeaftaler mellem Ordregiver og den/de vindende Tilbudsgiver(e) vedr. levering af præisolerede fjernvarmerør. I Rammeaftalernes løbetid vil Ordregivers aktiviteter på ledningsområdet forventeligt omfatte: • reparation og vedligeholdelse af det eksisterende ledningsnet • planlagte ledningsrenoveringer samt • udbygning/byggemodning af ledningsnettet Rammeaftalerne skal understøtte Ordregivers udførelse af ovenstående og øvrige aktiviteter, som er nødvendige for, at Ordregiver kan udøve sin forsyningsaktivitet. Rammeaftalerne omfatter bl.a. præisolerede fjernvarmerør, bøjninger, afgreninger, muffer, skummaterialer, samlinger, ventiler, fittings samt overvågning. Dette gælder både for enkeltrør og for dobbeltrør. Alle dimensioner til og med DN600 for enkeltrør og til og med DN200 for dobbeltrør forventes at blive indkøbt under Rammeaftalerne. Ordregiver kan indkøbe specialkomponenter mv. under Rammeaftalerne, såfremt der opstår behov herfor. ”Rammeaftalebilag 1 – Kravspecifikation delaftale 1” samt ”Rammeaftalebilag 2 – Kravspecifikation delaftale 2” indeholder en uddybende beskrivelse af leverancen samt de mindstekrav, der stilles hertil. Option: Tilbudsgiver skal kunne tilbyde automatisk alarmovervågning af fjernvarmeledninger. Se nærmere beskrivelse af optionen i Rammeaftalebilag 1 – Kravspecifikation delaftale 1.
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til proceduren i art. 47 Forsyningsvirksomhedsdirektivet (Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014, og består både af en prækvalifikationsfase, en indledende fase og en forhandlingsfase med efterfølgende afgivelse af endeligt tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44163000 Rohrleitungen und Formstücke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44163120 Fernheizungsleitungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Levering af faste præisolerede fjernvarmerør med stål som medierør
Beschreibung: Levering af faste præisolerede fjernvarmerør med stål som medierør til Kunden i dim. 26,9 – 610 mm., præisolerede fittings og samlinger, iht. Rammeaftalebilag 1 – Kravspecifikation delaftale 1.
Haupteinstufung (cpv): 44000000 Baukonstruktionen und Baustoffe; Bauhilfsprodukte (elektrische Apparate ausgenommen)
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tilbudsgiver skal som en option kunne tilbyde automatisk alarmovervågning af fjernvarmeledninger
Los: LOT-0002
Titel: Levering af fleksible og faste præisolerede fjernvarmerør med plast og kobber som medierør
Beschreibung: Levering af fleksible og faste præisolerede fjernvarmerør med plast og kobber som medierør samt fittings mv. herfor, iht. Rammeaftalebilag 2 – Kravspecifikation delaftale 2.
Beschreibung der Optionen: Tilbudsgiver skal som en option kunne tilbyde automatisk alarmovervågning af fjernvarmeledninger.