263258-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Belüftungssysteminspektion – Serviceaftale på ventilationsanlæg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Serviceaftale på ventilationsanlæg
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering af planlagt serviceeftersyn på ventilationsanlæg iht. VENT-Basis ordningen til et antal KomUdbud-kommuner.
Vorherige Bekanntmachung: 143788-2025
Interne Kennung: 440694
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71315410 Belüftungssysteminspektion
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45331210 Installation von Lüftungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Billund Kommune
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb af planlagt serviceeftersyn på ventilationsanlæg iht. VENT-Basis ordningen til ordregiver samt afhjælpende vedligehold op til et beløb på maksimalt 5.000 kr. pr. adresse, som udføres i forbindelse med serviceeftersynet. Udbuddet omfatter endvidere nedtagning, vask og genopsætning af indblæsningsposer i tekstil. Udbuddet omfatter ikke serviceeftersyn på varmepumper og køleanlæg samt udskiftning og nyetablering af ventilationsanlæg. Udbuddet omfatter desuden ikke reparationer på ventilationsanlæg udover førnævnte afhjælpende vedligehold. Serviceeftersyn på nye anlæg er omfattet i det omfang, det er foreneligt med vilkårene i købsaftalen for det pågældende anlæg.
Interne Kennung: 440697
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45331210 Installation von Lüftungsanlagen, 71315410 Belüftungssysteminspektion
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Fredericia Kommune
Interne Kennung: 440699
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Ikast-Brande Kommune
Interne Kennung: 440700
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Middelfart Kommune
Interne Kennung: 440701
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5: Nyborg Kommune
Interne Kennung: 440702
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6: Randers Kommune
Interne Kennung: 440703
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7: Silkeborg Kommune
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb af planlagt serviceeftersyn på ventilationsanlæg iht. VENT-Basis ordningen til ordregiver samt afhjælpende vedligehold op til et beløb på maksimalt 5.000 kr. pr. adresse, som udføres i forbindelse med serviceeftersynet. Udbuddet omfatter endvidere nedtagning, vask og genopsætning af indblæsningsposer i tekstil. For delaftale 7 Silkeborg Kommune omfatter udbuddet desuden også lovpligtigt eftersyn på brandsikrings-automatik i henhold til Bygningsreglementet vejledning til kap. 5 – Brand og DS428:2019+Till.2:2021 afsnit 9, ”drift og vedligehold”. Udbuddet omfatter ikke serviceeftersyn på varmepumper og køleanlæg samt udskiftning og nyetablering af ventilationsanlæg. Udbuddet omfatter desuden ikke reparationer på ventilationsanlæg udover førnævnte afhjælpende vedligehold. Serviceeftersyn på nye anlæg er omfattet i det omfang, det er foreneligt med vilkårene i købsaftalen for det pågældende anlæg.
Interne Kennung: 440705
Los: LOT-0008
Titel: Delaftale 8: Svendborg Kommune
Interne Kennung: 440706
Los: LOT-0009
Titel: Delaftale 9: Vejle Kommune
Interne Kennung: 440707
Los: LOT-0010
Titel: Delaftale 10: Aarhus Kommune
Interne Kennung: 440708