2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ældreboliger - Æblehaven Nybyg
Beschreibung: Med udgangspunkt i ideoplæg for Byens haver skal Boligselskab Sjælland i samarbejde med Roskilde Kommune etablere 36 ældreboliger i Æblehaven. De 36 boliger består af 3 typer på henholdsvis 65, 70 og 93 m² (inkl. Fælles adgangsareal) i alt 2.484 m². Hertil tillægges vaskeri og deporet. Ældreboligerne udføres som 4 længer i 2-3 etager mod nord og 2 etager mod syd, Dermed kommer der mest muligt sol ind i gården, samtidig med at der afskærmes for lyden fra Neergårdsvej. I baghaven findes fællesområder med køkkenhaver, grilpladser og spisepladser. I den nordlige og sydlige ende finder man 2 depotgårde, hvor man finder beboernes depoter med plads til el-scootere m.m. Depotgårdenes placering er også med til at skærme kigget ind i baghaven, og på den måde med til at skabe mere tryghed for beboerne.
Vorherige Bekanntmachung: 33657-2026
Interne Kennung: Ældreboliger - Æblehaven Nybyg
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Det forventes at prækvalificere 3 ansøgere til at afgive tilbud *********************************************************************************************************************************** Overordnet tidsplan for udbud: * Spørgefrist ifm. prækvalifikation: 16. februar 2026 * Ansøgningsfrist ifm. prækvalifikation: 23. februar 2026 * Forventet tidspunkt for opfordring til afgivelse af tilbud: 9. marts 2026
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Der henvises til udbudsbekendtgørelsens afsnit 2.1 og yderligere oplysninger om projektet i det samlede udbudsmateriale.