265042-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Pavillons – Rammeaftale vedrørende leje eller køb af pavilloner
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale vedrørende leje eller køb af pavilloner
BeschreibungEn ny sikkerhedspolitisk situation har ændret trusselsbilledet alvorligt i Europa og skabt et øget behov for hastig militær oprustning. Det er derfor politisk besluttet, at Forsvarets kapacitet skal løftes væsentligt i de kommende år. En del af den accelererede kapacitetsopbygning knytter sig særligt til værnepligtsområdet, ved en forventet kommende opnormering af antallet af værnepligtige. For at kunne understøtte den stigende tilgang af værnepligtige, har Etablisssement- og Terrænkommandoens ("ETK") et akut behov for at få leveret et større antal pavilloner. Pavillonerne skal anvendes som kasernekapacitet til Forsvaret f.eks. til indkvartering af værnepligtige og de faciliteter, der bliver nødvendige ved en forventet kommende opnormering af antallet af værnepligtige og øvrigt personale. Pavillonerne skal være brugbare til de nødvendige formål og derudover overholde relevante krav i særligt bygningsreglementet (BR18). ETK's behov drejer sig således primært om midlertidig bygningskapacitet, som skal dække det akutte behov og som på et senere tidspunkt skal erstattes af permanente bygningskapaciteter. Det er ukendt, hvor mange pavilloner ETK konkret har behov for. Det er forventningen, at pavillonerne skal opsættes på Forsvarets eksisterende etablissementer med fordeling på kaserner, flyvestationer og flådestationer. Pavillonerne skal i høj grad anvendes som kasernekapacitet til Forsvaret, f.eks. til indkvartering af værnepligtige. Det er på nuværende tidspunkt ukendt, hvor pavillonerne konkret skal placeres, og Entreprenøren skal derfor kunne levere pavilloner i hele Danmark. Placeringen og de nærmere vilkår for etablering af pavillonerne vil blive aftalt mellem Parterne ved indgåelse af konkrete Aftaler. Der er en forventning om, at pavillonerne skal opsættes i tilknytning til eksisterende kaserner, men dette er ikke forpligtende for ETK. Det vides således ikke, om der oprettes nye kaserner i løbet af Rammeaftalens løbetid, hvor der bliver behov for opsætning af pavilloner. Leverandørerne skal derfor kunne levere i hele det danske kongerige, altså Danmark, Færøerne og Grønland. I lyset heraf ønsker ETK at indgå en rammeaftale om levering og montering af pavilloner til opbygning af Forsvaret. Rammeaftalen deles op i to delaftaler: en aftale for opsætning og leje af pavilloner med en option på køb, delaftale 1, og en delaftale for opsætning og køb af pavilloner, delaftale 2. I udbudsbetingelserne anvendes definitionerne fra Rammeaftalen med henvisning til, at disse indgår som en del af aftalegrundlaget, jf. Rammeaftalen. Rammeaftalen omfatter nedenstående typer af pavilloner: • Type 1 – Indkvartering o Type 1A – MG (Indkvartering til 4 personer) o Type 1B – BM (Indkvartering til 2 personer) • Type 2 – Kontor • Type 3 – Undervisning • Type 4 – Kantine • Type 5 – Omklædning • Type 6 – Idræt/Velfærd • Type 7 – Infirmeri • Type 8 – Depotrum • Type 9 – Depot/Tørrefaciliteter Alle træk på Rammeaftalen vil ske gennem miniudbud, der tildeles til den af de 5 leverandører på den konkrete delaftale, der afgiver tilbuddet med den laveste pris i forbindelse med de enkelte miniudbud.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbudsforretningen gennemføres som et offentligt udbud i overensstemmelse med udbudslovens §§ 56-57 (Lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025, der gennemfører Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud).
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212600 Bau von Pavillons
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenPå Delaftale 1 vil der være option på dels forlængelse af indgåede lejeaftaler og dels en option på køb af opstillede pavilloner.