2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af inkøb af brøndgods
Beschreibung: Frederikshavn Forsyning A/S, Hjørring Vandselskab A/S, Rebild Vand & Spildevand A/S, Vestforsyning Erhverv A/S og Jammerbugt Forsyning A/S udbyder rammeaftale vedrørende levering af brøndgods. I det følgende benævnes de samlet som ”ordregiver”. Ordregiver har ikke aftagepligt på rammeaftalen. Et forventet forbrug på 12 måneder er indsat i tilbudslisten. Dette er ikke bindende for ordregiver og det må forventes at antallet kan variere afhængig af omfang af byggemodninger, renoveringer, TV-inspektioner og slidlagsarbejder. Der indgås rammeaftale med én leverandør. Rammeaftaler mellem leverandøren og de omfattede ordregivere indgås separat, men rammeaftalerne er indbyrdes sammenhængende og benævnes i det følgende som ”rammeaftalen”. Rammeaftalen træder i kraft den 1. september 2026 og løber indtil 31. august 2028. Herudover har ordregiver option på forlængelse af rammeaftalen på samme vilkår i 2x1 år. Den anslåede værdi for rammeaftalen i kontraktperioden inkl. optioner forventes at udgøre 22 millioner kr. ekskl. moms. Den maksimale værdi for rammeaftalen er opgjort til 33 millioner kr. ekskl. moms i kontraktperioden inkl. optioner. Levering af brøndgods omfatter karm med dæksel Ø600, Ø425 og Ø315 samt rist Ø425 og Ø315 i støbejern, samt karm med dæksel Ø315 i komposit. Hertil kommer tilhørende hulrumsfyldning til fast karm. Desuden leveres karm med rendestensrist Ø315 og Ø280 i støbejern.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44423750 Ablaufroste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbud af indkøb af brøndgods
Beschreibung: Frederikshavn Forsyning A/S, Hjørring Vandselskab A/S, Rebild Vand & Spildevand A/S, Vestforsyning Erhverv A/S og Jammerbugt Forsyning A/S udbyder rammeaftale vedrørende levering af brøndgods. I det følgende benævnes de samlet som ”ordregiver”. Ordregiver har ikke aftagepligt på rammeaftalen. Et forventet forbrug på 12 måneder er indsat i tilbudslisten. Dette er ikke bindende for ordregiver og det må forventes at antallet kan variere afhængig af omfang af byggemodninger, renoveringer, TV-inspektioner og slidlagsarbejder. Der indgås rammeaftale med én leverandør. Rammeaftaler mellem leverandøren og de omfattede ordregivere indgås separat, men rammeaftalerne er indbyrdes sammenhængende og benævnes i det følgende som ”rammeaftalen”. Rammeaftalen træder i kraft den 1. september 2026 og løber indtil 31. august 2028. Herudover har ordregiver option på forlængelse af rammeaftalen på samme vilkår i 2x1 år. Den anslåede værdi for rammeaftalen i kontraktperioden inkl. optioner forventes at udgøre 22 millioner kr. ekskl. moms. Den maksimale værdi for rammeaftalen er opgjort til 33 millioner kr. ekskl. moms i kontraktperioden inkl. optioner.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver har option på forlængelse af rammeaftalen på samme vilkår i 2x1 år.