See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vollsmose kontorhus, Odense Udbud af fagentrepriser, Nordstern
Beschreibung: Nordstern udbyder som delegeret bygherre/totalentreprenør nedenstående 16 fagentrepriser på projektet Vollsmose Kontorhus. Vollsmose kontorhus er beliggende på Risingsvej 101 i Odense NØ. Byggeriet er et kontorhus opført i 4 etager med teknikhuse på taget. Det udføres for AP Ejendomme med Odense kommune som hovedlejer. Herudover etableres 2 mindre erhvervslejemål i bygningen. Byggeriet udføres som et traditionelt elementbyggeri i beton med skalmurede facader. Indvendig aptering udføres med lette vægge i gips/glas, nedhængte akustikregulerende lofter samt gulvbelægninger i varierende materialer, som træ, klinker, tegl, tæpper etc. Etagearealet andrager ca. 8500 m2 samt ca. 550 m2 teknikhuse på taget. Udenomsarealerne udføres med ca. 5000 m2 befæstede arealer, udlagt som hhv. adgangsvej, ppladser, stier og pladser. Øvrige arealer er udlagt som beplantede grønne arealer. Grundarealet andrager ca. 12925 m2. Følgende entrepriser udbydes: • ENT01, ENT27, ENT29, Jord, kloak, vej, parkering, befæstigelse og beplantning • ENT02, In situ betonarbejder • ENT05, Elementmontage • ENT06, Murerarbejder • ENT07, Klinker og fliser • ENT09, Tømrer/Snedker, indv. arbejder • ENT09_2,Tømrer/Snedker, indvendige glasvægge • ENT10, Vindues og dør leverancen • ENT12, Maler • ENT13, Glas/alu facader og vindfang • ENT15, Gulvbelægninger • ENT16, Stålkonstruktioner / bærende og stabiliserende • ENT18, Tagdækning / Ovenlys i trapperum / murkroneinddækning • ENT20, VVS • ENT22, El og Svagstrøm • ENT28, Fast inventar i terræn (cykelskure og cykelstativer) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Der henvises generelt til udbudsmaterialet.
Vorherige Bekanntmachung: 778781-2025
Interne Kennung: Vollsmose kontorhus, Odense Udbud af fagentrepriser, Nordstern
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: ENT01, ENT27, ENT29, Jord, kloak, vej, parkering, befæstigelse og beplantning
Beschreibung: Fakentreprisen omhander rydning af grund, afgravning og bortkørsel af overskudsjord, udgravning for fundamenter og installationer i terræn, udførelse af kloakarbejde, bundopbygning for belægninger samt kantsten og asfaltarbejde. Fagentreprisen omhandler yderligere belægningsarbejde på stier og opholdsarealer inkl. stålkanter mv. samt gartnerarbejde (beplantning) inkl. vedligehold af træer og større beplantning 1 år efter aflevering.
Interne Kennung: ENT01, ENT27, ENT29, Jord, kloak, vej, parkering, befæstigelse og beplantning
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 45111200 Baureifmachung und Abräumung, 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 45112500 Erdbewegungsarbeiten, 45232400 Bauarbeiten für Abwasserkanäle, 45232410 Kanalisationsarbeiten, 45233200 Diverse Oberbauarbeiten, 45233220 Oberbauarbeiten für Landstraßen, 45233250 Belagarbeiten, außer Fahrbahnen, 44912400 Bordsteine, 45223300 Bau von Parkplätzen, 45232450 Bauarbeiten für Entwässerungsanlagen, 45233253 Oberbauarbeiten für Fußwege, 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten, 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen, 77311000 Pflegearbeiten für Ziergärten und Parks
Los: LOT-0002
Titel: ENT02, In situ betonarbejder
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler støbning af punkt- og stribefundamenter, fundamentsskafter, terrændæk, elevatorgrube og trapper i stueplan. Derudover opmuring og berapning af lecablokke samt gulvisolering og vandtætning.
Interne Kennung: ENT02, In situ betonarbejder
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262300 Betonarbeiten, 45262210 Fundamentierungsarbeiten, 45262310 Stahlbetonarbeiten, 45262311 Betonrohbauarbeiten, 45262520 Mauerarbeiten, 45321000 Wärmedämmarbeiten, 45320000 Abdichtungs- und Dämmarbeiten
Los: LOT-0003
Titel: ENT05, Elementmontage
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler montage af betonelementer og stålkompositbjælker.
Interne Kennung: ENT05, Elementmontage
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45223800 Montage und Errichtung von Fertigkonstruktionen, 45262400 Baustahlmontagearbeiten, 45262311 Betonrohbauarbeiten, 45223500 Stahlbetonkonstruktionen, 45262310 Stahlbetonarbeiten, 45262300 Betonarbeiten, 45223210 Bauarbeiten für Stahlkonstruktionen
Los: LOT-0004
Titel: ENT06, Murerarbejder
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler skalmuring med genbrugssten (excl. levering af genbrugssten) af facader inkl. levering af mørtel og afdækning af vinduer. Yderligere omhandler fagentreprisen porebetonvægge og sokkel.
Interne Kennung: ENT06, Murerarbejder
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262521 Verblendmauerwerk, 45262520 Mauerarbeiten, 45262500 Maurerarbeiten, 45262522 Mauerwerksarbeiten
Los: LOT-0005
Titel: ENT07, Klinker og fliser
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler flise- og klinkearbejde inkl. vådrumssikring. Desuden udførelse af teglgulvet i foyerområdet.
Interne Kennung: ENT07, Klinker og fliser
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45431000 Boden- und Fliesenarbeiten, 45262500 Maurerarbeiten, 45211310 Bau von Badezimmern, 44113200 Steinplatten, 45431100 Verlegen von Bodenfliesen, 45431200 Verlegen von Wandfliesen
Los: LOT-0006
Titel: ENT09, Tømrer/Snedker indv, arbejder
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler udførelse af indvendigt tømrerarbejde, herunder vægge, lofter, døre, akustikregulering mv.
Interne Kennung: ENT09, Tømrer/Snedker indv, arbejder
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten, 44521110 Türschlösser
Los: LOT-0007
Titel: ENT09_2, Tømrer/Snedker, indvendige glasvægge
Beschreibung: Fagentreprisen omfatter levering og montering af indv. glasvægge med tilhørende døre og overparti.
Interne Kennung: ENT09_2, Tømrer/Snedker, indvendige glasvægge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45421152 Installation von Trennwänden, 45421141 Einbau von Trennwänden, 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten
Los: LOT-0008
Titel: ENT10 Vindues og dør leverancen
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering af træ/alu vinduer og døre.
Interne Kennung: ENT10 Vindues og dør leverancen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44221000 Fenster, Türen und zugehörige Artikel, 44221100 Fenster, 44221200 Türen
Los: LOT-0009
Titel: ENT12, Maler
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler indvending spartel og malerarbejde på vægge, skørter, fodlister, gulve samt slutrengøring.
Interne Kennung: ENT12, Maler
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45442100 Anstricharbeiten, 45442180 Neuanstricharbeiten, 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten, 44111400 Farben und Wandbekleidungen, 45442110 Anstricharbeiten in Gebäuden, 90911200 Gebäudereinigung
Los: LOT-0010
Titel: ENT13, Glas/alu facader og vindfang
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af glas/alu facadeelementer, limtræ´s under-konstruktion i foyerfacade samt vindfang med skydedøre
Interne Kennung: ENT13, Glas/alu facader og vindfang
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45443000 Fassadenarbeiten, 45421110 Einbau von Tür- und Fensterrahmen, 45262650 Verblendungsarbeiten, 44140000 Zu Baustoffen gehörige Produkte, 44100000 Baustoffe und Zubehör
Los: LOT-0011
Titel: ENT15, Gulvbelægninger
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af tæppefliser, trægulve, linoleum- og vinylgulve samt flydespartelgulve i trapperum.
Interne Kennung: ENT15, Gulvbelægninger
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45432100 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten, 44112200 Fußbodenbeläge, 45432000 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten, Wandverkleidungs- und Tapezierarbeiten, 45432110 Bodenverlegearbeiten, 45432130 Bodenbelagsarbeiten, 39531310 Teppichfliesen
Los: LOT-0012
Titel: ENT16, Stålkonstruktioner / bærende og stabiliserende
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler projektering, levering og montering af konstruktionsstål til teknikhuse samt vindfang, trapeztagplader i teknikhuse og vindfang samt brandisolering af stålkonstruktioner.
Interne Kennung: ENT16, Stålkonstruktioner / bærende og stabiliserende
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44200000 Bauerzeugnisse, 44212000 Bauerzeugnisse und Teile davon, vorgefertigte Gebäude ausgenommen, 44212380 Teile von Konstruktionen, 45223210 Bauarbeiten für Stahlkonstruktionen, 45262400 Baustahlmontagearbeiten, 45262410 Baustahlmontagearbeiten für Gebäude, 45262420 Baustahlmontagearbeiten für Konstruktionen, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen
Los: LOT-0013
Titel: ENT18, Tagdækning / Ovenlys i trapperum / murkroneinddækning
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler tagdækning med tagpap og mineraluld på betonhulddæk og ståltrapetsztag. Derudover levering og montering af lakerede aluminiums murkroner. Ovenlys i trapperum, mossedum tag og faldsikring.
Interne Kennung: ENT18, Tagdækning / Ovenlys i trapperum / murkroneinddækning
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45261210 Dachdeckarbeiten, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten, 44115400 Oberlichter
Los: LOT-0014
Titel: ENT20, VVS
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler generelt VVS-arbejde, herunder brugsvandsinstallationer , varmeinstallationer, afløbsinstallationer og tagafvanding samt sanitet og teknisk isolering
Interne Kennung: ENT20, VVS
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45330000 Installateurarbeiten, 44115200 Klempner- und Heizungsinstallationsbedarf, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45332200 Wasserinstallationsarbeiten, 45332300 Verlegen von Abwasserleitungen, 45332000 Installateurarbeiten und Verlegung von Abwasserleitungen
Los: LOT-0015
Titel: ENT22, El og svagstrøm
Beschreibung: Fagentreprisen omhander el og svagstrømsarbejde inde og ude. Herunder bl.a. grundinstallationer, lysinstallationer, datainstallationer, AIA, ADK , TVO og solcelleanlæg.
Interne Kennung: ENT22, El og svagstrøm
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten, 45343000 Brandschutz-Installationsarbeiten, 45315100 Elektrotechnikinstallation, 45316000 Installation von Beleuchtungs- und Signalanlagen
Los: LOT-0016
Titel: ENT28, Fast inventar i terræn (cykelskure og cykelstativer)
Beschreibung: Fagentreprisen omhandler levering og montering af cykel- og affaldsskure i terræn samt levering og montering af cykelstativer.
Interne Kennung: ENT28, Fast inventar i terræn (cykelskure og cykelstativer)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45223800 Montage und Errichtung von Fertigkonstruktionen, 44112100 Schutzunterkünfte, 44112110 Teile von Schutzunterkünften, 44211100 Mobile, modulare Containergebäude