266275-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Straßentransport/-beförderung – Patientbus 2025
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelPatientbus 2025
BeschreibungUdbuddet omhandler patientkørsel. Kørslen udbydes som speciel rutekørsel i Region regi. Der udbydes én udbudsenhed med følgende indhold: - Der skal køres med to busser (bus nr. 1 og 2) på ruten Nakskov – Rigshospitalet - Der skal køres med en bus (bus nr. 3) på ruten Slagelse – Rigshospitalet. Der køres efter fastlagte køreplaner, og der optages og afsættes, som udgangspunkt, patienter ved sygehusene i Nakskov, Nykøbing F., Køge, Slagelse, Holbæk og Rigshospitalet. Patienter vil blive bragt til og fra disse opsamlingssteder af vogne, der kører i Movia Flextrafik. Derfor vil der på opsamlingsstederne være ophold på op til 10 minutter. Ved forsinkelser kan det blive nødvendigt, at busserne kan kommunikere med den øvrige trafik hos Movia Flextrafik. Her kan henvises til udbudsbetingelsernes afsnit 4, hvor det nødvendige kommunikationsudstyr er beskrevet. Regionen kan meddele Operatøren andre holdepladser end sygehuse, hvis regionen vurderer, at afhentning og aflevering af patienter kan ske forsvarligt. I kontraktperioden kan ordregiver ændre i kørselsomfanget og ruteføringen. For detaljer henvises til afsnit 8 for Ændring af kørselsomfanget m.m. i kontraktperioden For alle 3 busser gælder, at der køres på alle hverdage (mandag – fredag). Der kan dog blive tale om kørsel på enkelte dage i weekend/helligdage. Kørsel i weekend/helligdage varsles senest 1 uge før kørslens gennemførelse. Se udbudsbetingelserne afsnit 1 for køreplaner.
Interne KennungPatientbus 2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung
5. Los
LosLOT-0000