2. Verfahren
Verfahren
Titel: Transition til cloud ERP
Beschreibung: Dansk Retursystem har udbudt anskaffelsen af en cloudbaseret ERP-platform til afløsning af den nuværende 'on-prem' installation til en SaaS-baseret løsning som en del af kontrakten.
Interne Kennung: ERP
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Forhandlingerne havde som det væsentligste formål at sikre, at Ordregiver modtog tilbud, der kan imødekomme Ordregivers behov, og sikre at Ordregiver modtog konditionsmæssige tilbud. Forhandlingerne blev gennemført ved, at Ordregiver afholdt individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt havde afleveret et indledende/revideret tilbud. Forhandlingerne blev gennemført i overensstemmelse med ligebehandlings- og gennemsigtighedsprincippet. Forhandlinger tog udgangspunkt i tilbudsgiverens tilbud. Under forhandlingsmøderne blev der gennemført tilbudsdemonstrationer af de tilbudte løsninger til brug for tilbudsgivernes besvarelse af et beskrevet scenarie. Ordregiver havde ikke opdelt den udbudte ydelse i delkontrakter, af følgende grunde: • Det var Ordregivers vurdering, at en opdeling af den udbudte ydelse i delaftaler ikke ville give den kommercielt bedste løsning. • Da Ordregiver ønskede en Software-as-a-Service-ydelse, var der en sådan funktionel afhængighed mellem de udbudte ydelser, at det var mest hensigtsmæssigt, at den samlede opgave bliver varetaget af samme leverandør.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72230000 Entwicklung von kundenspezifischer Software, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software
5. Los
Los: LOT-0000