267566-2025 - Ergebnis
Dänemark – Finanzdatensysteme – Udbud af ERP-system
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af ERP-system
BeschreibungOrdregiver udbyder en kontrakt om indkøb, implementering og vedligehold af nyt ERP-system. Ordregiver ønsker både funktionelt og teknologisk en bredt favnende og moderne løsning til ERP baseret på et standardsystem. Løsningen skal dække funktionelt bredt indenfor regnskab og økonomi. Ordregiver ønsker, at den nye løsning baserer sig så vidt muligt på standard funktionaliteter, således at eventuelle special-tilretninger holdes på et minimum, hvis det er muligt. Der skal integreres med øvrige relevante systemer, som anvendes i hos ordregiver. Løsningen skal leveres som SaaS (Cloud). Opgaven omfatter endvidere uddannelse af brugere, test, overdragelse (idriftsættelse) og dokumentation af den samlede løsning til ordregiver godkendelse. Efter at systemet er udviklet (konfigureret), skal det testes, og der skal gennemføres overdragelses- og driftsprøve. Ordregiver anvender i dag Microsoft Dynamics 365 AX 2012, og ønsker at erstatte denne med en moderne løsning, som dels passer ind i ordregivers nuværende IT-miljø, men som også kan fjerne flere skuffesystemer, som over årene har kompliceret processerne i organisationen.
Vorherige Bekanntmachung696400-2024
Interne Kennung373988
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48812000 Finanzdatensysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48810000 Informationssysteme, 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungOrdregiver udbyder en kontrakt om indkøb, implementering og vedligehold af nyt ERP-system. Ordregiver ønsker både funktionelt og teknologisk en bredt favnende og moderne løsning til ERP baseret på et standardsystem. Løsningen skal dække funktionelt bredt indenfor regnskab og økonomi. Ordregiver ønsker, at den nye løsning baserer sig så vidt muligt på standard funktionaliteter, således at eventuelle special-tilretninger holdes på et minimum, hvis det er muligt. Der skal integreres med øvrige relevante systemer, som anvendes i hos ordregiver. Løsningen skal leveres som SaaS (Cloud). Opgaven omfatter endvidere uddannelse af brugere, test, overdragelse (idriftsættelse) og dokumentation af den samlede løsning til ordregiver godkendelse. Efter at systemet er udviklet (konfigureret), skal det testes, og der skal gennemføres overdragelses- og driftsprøve. Ordregiver anvender i dag Microsoft Dynamics 365 NAV 2012, og ønsker at erstatte denne med en moderne løsning, som dels passer ind i ordregivers nuværende IT-miljø, men som også kan fjerne flere skuffesystemer, som over årene har kompliceret processerne i organisationen.
Optionen
Beschreibung der OptionenKontrakten kan forlænges i 2 x 24 måneder