See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af rammeaftaler mhp. levering af laboratoriehandsker og øvrige værnemidler til danske universiteter
Beschreibung: Udbuddet vedrører Delaftale 1 Rammeaftale om Levering af Laboratoriehandsker og Delaftale 2 Rammeaftale om Levering af Værnemidler til laboratoriebrug. Formålet med dette udbud er at konkurrenceudsætte universiteternes køb af laboratoriehandsker og værnemidler af den nødvendige kvalitet, som ikke er dækket af eksisterende aftaler.
Interne Kennung: 043-1673/25-7000
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35113400 Schutz- und Sicherheitskleidung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 18142000 Sicherheits-Gesichtsschutz, 18424300 Einweghandschuhe, 33000000 Medizinische Ausrüstungen, Arzneimittel und Körperpflegeprodukte, 33140000 Medizinische Verbrauchsartikel, 33199000 Medizinische Kleidung, 33735100 Arbeitsschutzbrillen, 35113450 Schutzmäntel und -umhänge
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 Rammeaftale om Levering af Laboratoriehandsker
Beschreibung: Der udbydes Delaftale 1 mhp. på indkøb og levering af 7 definerede handsketyper til laboratoriebrug på danske universiteter. Handskerne skal have en vis kvalitet, herunder være testet for visse kemikalier. 7 typer laboratoriehandsker til engangsbrug: 1. Type A, lang og kraftig, nitril eller blanding af nitril og neopren 2. Type B, lang til renrum , nitril 3. Type B, lang og kraftig, nitril 4. Type B, kort og kraftig, nitril 5. Type B, kort og acceleratorfri, nitril 6. Type B, kort i neopren 7. Type B, kort og tynd, nitril
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 Rammeaftale om levering af Værnemidler til laboratoriebrug
Beschreibung: Der udbydes Delaftale 2 som dækker værnemidler til anvendelse i laboratorier af en vis kvalitet, som ikke er dækket af andre fælles aftaler indenfor kategorierne: • Beskyttelseshandsker • Sikkerhedsbeklædning • Høreværn • Hovedværn • Ansigtsværn • Øjenværn • Åndedrætsværn • Aftørring & spildhåndtering • Sikkerhedsskilte og mærkning
Interne Kennung: 2-1