2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af sundhedsordning til Odense Kommune og de tilknyttede kommunale selskaber
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb af sundhedsordning med tilhørende ydelser. Medarbejderne hos Odense Kommune mv. varetager en lang række opgavetyper inden for såvel ældrepleje, skole og fritid, administrative opgaver, rengøring, specialarbejde mm. Medarbejderne har vidt forskellige daglige arbejdsrutiner og belastninger til følge. Odense Kommune beskæftiger ca. 14.500 månedslønnede medarbejdere. Udbuddet omfatter sundhedsordning for alle Odense Kommunes månedslønnede medarbejdere. Brug af sundhedsordningen skal udelukkende bruges til forebyggelse og behandling af arbejdsbetingede gener og skader. Formålet med sundhedsordningen er: •At øge sundheden og trivslen hos kommunens ansatte •At kompetenceudvikle så bevidstheden om egen sundhed og trivsel øges •At styrke arbejdspladsens sundheds- og nærværskultur •At forebygge og minimere fravær •At kunne igangsætte en hurtig indsats ved arbejdsbetingede gener •At forebygge og minimere gener i bevægeapparatet •At understøtte Odense Kommunes image som en moderne arbejdsplads, der interesserer sig for de ansattes helbred og velbefindende •At fastholde ansatte i Odense Kommune Odense Kommune administrerer ordningen via en fastansat koordinator. Der er desuden nedsat en styregruppe, som består af en repræsentant fra hver forvaltning. Odense Kommune ønsker en sundhedsordning, som i udgangspunkt kommer til at bestå af følgende ydelser: •Behandling (fysioterapi, massage, zoneterapi, kiropraktik) •Holdtræning •Ergonomisk vejledning •Vægttabshold •Sundhedstjek
Interne Kennung: 671722
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet er omfattet af udbudslovens afsnit III og gennemføres i overensstemmelse med reglerne i udbudslovens §§ 186 til 189. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, hvilket betyder, at enhver der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene og opfylder minimumskravene til egnethed, kan afgive tilbud. Ordregiver forbeholder sig i den forbindelse ret til ikke at tildele rammeaftalen på baggrund af det indledende tilbud, men i stedet indlede forhandlinger med tilbudsgiverne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85142100 Physiotherapiedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85170000 Dienstleistungen in den Bereichen Akupunktur und Chiropraktik, 98336000 Sporttraining oder Aerobic, 85172000 Dienstleistungen im Bereich Chiropraktik
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb af sundhedsordning med tilhørende ydelser. Medarbejderne hos Odense Kommune mv. varetager en lang række opgavetyper inden for såvel ældrepleje, skole og fritid, administrative opgaver, rengøring, specialarbejde mm. Medarbejderne har vidt forskellige daglige arbejdsrutiner og belastninger til følge. Odense Kommune beskæftiger ca. 14.500 månedslønnede medarbejdere. Udbuddet omfatter sundhedsordning for alle Odense Kommunes månedslønnede medarbejdere. Brug af sundhedsordningen skal udelukkende bruges til forebyggelse og behandling af arbejdsbetingede gener og skader. Formålet med sundhedsordningen er: •At øge sundheden og trivslen hos kommunens medarbejdere •At kompetenceudvikle så bevidstheden om egen sundhed og trivsel øges •At styrke arbejdspladsens sundheds- og nærværskultur •At forebygge og minimere fravær •At kunne igangsætte en hurtig indsats ved arbejdsbetingede gener •At forebygge og minimere gener i bevægeapparatet •At understøtte Odense Kommunes image som en moderne arbejdsplads, der interesserer sig for medarbejdernes helbred og velbefindende •At fastholde medarbejdere i Odense Kommune Odense Kommune administrerer ordningen via en fastansat koordinator. Der er desuden nedsat en styregruppe, som består af en repræsentant fra hver forvaltning. Odense Kommune ønsker en sundhedsordning, som i udgangspunkt kommer til at bestå af følgende ydelser: •Behandling (fysioterapi, massage, zoneterapi, kiropraktik) •Holdtræning •Ergonomisk vejledning •Vægttabshold •Sundhedstjek