2. Verfahren
Verfahren
Titel: 101/PN/2026 - Zakup zintegrowanego systemu cyberbezpieczeństwa dla UCK
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest zakup zintegrowanego systemu cyberbezpieczeństwa dla UCK o parametrach technicznych określonych w Załączniku numer 4 do SWZ, zwanych dalej „sprzętem”, wraz z przeszkoleniem pracowników Zamawiającego.
Interne Kennung: 101/PN/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: W związku z koniecznością zapewnienia ciągłości ochrony cyberbezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej Zamawiającego, zachodzi potrzeba skrócenia terminu publikacji ogłoszenia oraz składania ofert z 30 do 15 dni. Obecnie wykorzystywana usługa klasy EDR (Endpoint Detection and Response), zapewniająca ochronę stacji roboczych oraz serwerów, wygasa w lipcu bieżącego roku, co powoduje istotne ryzyko powstania luki bezpieczeństwa w przypadku braku terminowego wyboru i wdrożenia nowego rozwiązania. Zamówienie obejmuje dostarczenie, wdrożenie oraz uruchomienie kompleksowego rozwiązania EDR/XDR, przeznaczonego do ochrony około 5000 urządzeń końcowych, w tym stacji roboczych oraz serwerów, funkcjonujących w środowisku produkcyjnym Zamawiającego. Skala wdrożenia oraz krytyczny charakter chronionych zasobów wymagają zapewnienia nieprzerwanej ochrony, bez okresów przejściowych, które mogłyby obniżyć poziom bezpieczeństwa teleinformatycznego organizacji. Utrzymanie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa jest bezpośrednio związane z obowiązkiem spełnienia wymagań norm ISO/IEC 27001 oraz ISO/IEC 22301, w szczególności w zakresie zarządzania ryzykiem, zapewnienia ciągłości działania oraz reagowania na incydenty bezpieczeństwa informacji. Opóźnienia w procedurze przetargowej mogłyby skutkować brakiem zgodności z przyjętym Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji oraz Planami Ciągłości Działania, co stanowiłoby istotne ryzyko organizacyjne i operacyjne. Zakres zamówienia obejmuje również konieczność pełnej integracji oferowanego rozwiązania z istniejącą infrastrukturą IT Zamawiającego, w tym z posiadanymi systemami cyberbezpieczeństwa, środowiskiem katalogowym, mechanizmami zarządzania tożsamością oraz zewnętrznym Security Operations Center (SOC). Integracja ta wymaga precyzyjnego zaplanowania i niezwłocznego rozpoczęcia prac wdrożeniowych i konfiguracyjnych po wyborze Wykonawcy i rozwiązania, aby możliwe było zachowanie ciągłości monitorowania, korelacji zdarzeń oraz reagowania na incydenty bezpieczeństwa. Dodatkowo wdrożenie rozwiązania EDR dla tak dużej liczby urządzeń końcowych wymaga przeprowadzenia szeregu czynności przygotowawczych, obejmujących m.in. walidację kompatybilności z funkcjonującymi systemami operacyjnymi i aplikacjami biznesowymi, przygotowanie polityk bezpieczeństwa, scenariuszy reagowania na incydenty, testów pilotażowych oraz procedur migracyjnych. Termin zakończenia postępowania ma decydujący wpływ na utrzymanie bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej UCK. Mając na uwadze nieprzekraczalny termin wygaśnięcia obecnej umowy na EDR oraz brak możliwości akceptacji przerwy w ochronie teleinformatycznej, skrócenie terminu składania ofert do 15 dni umożliwi terminowe zawarcie umowy, rozpoczęcie prac wdrożeniowych i osiągnięcie pełnej operacyjności nowego rozwiązania przed zakończeniem obowiązywania dotychczasowej usługi. W związku z powyższym skrócenie terminu składania ofert do 15 dni jest działaniem uzasadnionym, proporcjonalnym i niezbędnym, podyktowanym koniecznością zapewnienia ciągłości ochrony cyberbezpieczeństwa, spełnienia wymagań norm ISO/IEC 27001 oraz ISO/IEC 22301, a także minimalizacji ryzyka operacyjnego i bezpieczeństwa informacji. Skrócenie terminu nie ogranicza uczciwej konkurencji, a jednocześnie umożliwia terminową i prawidłową realizację przedmiotu zamówienia.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48732000 Datensicherheitssoftwarepaket
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Zakup zintegrowanego systemu cyberbezpieczeństwa dla UCK
Beschreibung: Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia znajduje się w Załączniku numer 4 do SWZ
Interne Kennung: Część 1