273436-2025 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Tillæg til 26.6 udbud vedr. skift af delindeks for løn
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTillæg til 26.6 udbud vedr. skift af delindeks for løn
BeschreibungNordjyllands Trafikselskab ønsker at skifte delindeks for de vilkår, som regulerer delindeks for løn i det omkostningsindeks, som operatørbetalingen reguleres efter, i kontrakterne indgået efter 26.6 udbud af buskørsel ved udbudsbekendtgørelse nr. 012692-2021. Delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, skiftes til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer, da der på grund af den tekniske håndtering af den høje inflation ved Danmarks Statistiks beregning af ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret har vist sig at være en betydelig forskel mellem udviklingen i ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret, og udviklingen i operatørernes faktiske lønomkostninger. Formålet med ændringen er at bringe indekseringen i overensstemmelse med parternes fælles forståelse og forudsætninger, som disse var i forbindelse med udbuddet og tilbudsafgivelsen. Det er på dette grundlag Nordjyllands Trafikselskabs opfattelse, at udskiftningen af delindeks ikke udgør en ændring af kontrakterne. Selv, hvis det modsatte var tilfældet, ville ændringen, som ikke ændrer kontrakternes overordnede karakterer, bero på forhold, som er opstået ud fra uforudsigelige omstændigheder, jf. Forsyningsvirksomhedsdirektivets (2014/25/EU) art. 89, stk. 1, litra c. Nordjyllands Trafikselskabs hensigt om at skifte delindeks for de vilkår, som regulerer delindeks for løn i det omkostningsindeks, som operatørbetalingen reguleres efter, forudsætter, at der forinden opnås aftale mellem DPT og trafikselskaberne omkring skiftet af delindekset.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße)
5. Los
LosLOT-0002
TitelTillægsaftale pakke 400, 401 (samlet aftale)
BeschreibungSkift af delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer i Nordjyllands Trafikselskabs kontrakt vedr. pakke 400 og 401 med Tide Bus Danmark A/S
LosLOT-0003
TitelTillægsaftale pakke 403
BeschreibungSkift af delindeks for løn fra ILON12, TOT erhverv i alt, sæsonkorrigeret til SBLON1, TOT erhverv i alt, Virksomheder og organisationer i Nordjyllands Trafikselskabs kontrakt vedr. pakke 403 med Tide Bus Danmark A/S