27394-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen des Hotel- und Gaststättengewerbes und des Einzelhandels – DOKK1 - Udbud af Café- & Kantinedrift 2026 - Prækvalifikation
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDOKK1 - Udbud af Café- & Kantinedrift 2026 - Prækvalifikation
BeschreibungOvennævnte udbud af café- & kantinedrift gennemføres af Servicemægleren A/S på vegne af DOKK1 som et udbud med forhandling.HACK KAMPMANNS PLADS 2, 8000 AARHUS COpgaven omfatter cafe- og kantinedrift hos Ordregiver, herunder produktion af mad til medarbejdere i kantinen og besøgende i caféen hos DOKK1 samt håndtering af frokost, mødeforplejning og levering til arrangementer hos Ordregiver og brugere af DOKK1.Opgaven udbydes som en almindelig kantinedriftsaftale med modtagelse af et fast tilskud. Derudover skal der betales en forpagtningsafgift i forbindelse med driften af caféen.
Interne Kennung273734901
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres efter light-regimet (Udbudslovens afsnit III)Udbuddet er opdelt i en prækvalifikationsfase, en tilbudsfase og en eventuel forhandlingsrunde.Der forventes at blive prækvalificeret fire (4) ansøgere til tilbudsfasenUdbudsprocessen gennemføres af Servicemægleren A/S (CVR: 18619385) som rådgiver for Dokk1 som udbyder cafe- og kantinedriftsopgaven.Opgaven er ikke opdelt i delaftaler.Ordregiver har undladt at opdele opgaven i delaftaler, grundet opgavens begrænsede økonomiske og volumenmæssige omfang. Ordregiver ser desuden flere positive synergimæssige og styringsmæssige effekter ved, at det er en leverandøren, der håndterer den samlede opgave for Ordregiver, hvorfor det er optimalt, at opgaven udbydes som én samlet opgave.Tilbudsgivere der er omfattet af en obligatorisk udelukkelsesgrund, jf. udbudslovens §§ 134a, 135, 136, eller en af de frivillige udelukkelsesgrunde, jf. § 137, stk. 1, nr. 1, 2, 3, 5 og 6 vil blive udelukket fra deltagelse og vil ikke komme i betragtning til den udbudte aftale. Dette gælder dog ikke, hvis tilbudsgiver kan fremvise dokumentation for self-cleaning, jf. udbudslovens § 138.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55000000 Dienstleistungen des Hotel- und Gaststättengewerbes und des Einzelhandels
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55330000 Dienstleistungen von Cafeterias, 55510000 Dienstleistungen von Kantinen, 55511000 Dienstleistungen von Kantinen und anderen nicht öffentlichen Cafeterias, 55512000 Betrieb von Kantinen
5. Los
LosLOT-0000