273969-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Schmiedearbeiten – Indkøb af smedearbejder i jord i forbindelse med fjernvarmeledninger for HOFOR
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelIndkøb af smedearbejder i jord i forbindelse med fjernvarmeledninger for HOFOR
BeschreibungHOFOR åbner her udbud med forhandling af indkøb af smedearbejder i relation til fjernvarmeledninger. Udbuddet er opdelt i 2 delaftaler. Den første kaldes " Rammeaftale smede - stor" som omfatter varetagelse af projekter relateret til større smedearbejder i forbindelse med etablering af nye fjernvarmeledninger, herunder planlagt renovering af eksisterende ledninger. Arbejdet består primært i smedearbejde ved etablering af præisolerede fjernvarmerør og reetablering. Hovedsageligt i gader og veje, men også gennem ejendommes kældre, gård- og havearealer. Desuden forekommer der betonarbejder ved tilslutning til og reparation af eksisterende betonkanaler samt ved renovering af vægge, dæk eller nedgangspartier på betonkamre. Arbejderne kan forekomme overalt og på alle tider i Københavns Kommune http://www.hofor.dk/. De enkelte opgaver varierer i størrelse fra etablering eller renovering af mindre ledninger til store hovedledninger. Den anden delaftale kaldet " Rammeaftale smede - mindre projekter og drift" er også smedearbejder, men beror på varetagelse af mindre projekter og driftsrelaterede opgaver. I "Delaftale smede - mindre projekter og drift" er der krav om at kunne varetage omgående opgaveløsning. Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling hvor HOFOR agter at prækvalificere 5 ansøgere per delaftale. Delaftalen "Rammeaftale smede - stor" vil slutteligt blive tildelt 2 tilbudsgivere. For yderligere information henvises til udbudsbetingelserne. Delaftalen "Rammeaftale smede - mindre projekter og drift" vil blive tildelt 1 ansøger.
Interne Kennung24.02-1178+ 24.02-11782 Smede
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensHOFOR prækvalificerer 5 ansøgere per delaftale. Det vil være disse 5, der har mulighed for at afgive tilbud. HOFOR gør opmærksom på, at kontrakten kan blive tildelt på baggrund af det indledende tilbud. I så fald vil der ikke blive gennemført forhandlinger, og tilbudsgiverne skal derfor afgive deres indledende tilbud på en måde, der gør det muligt for HOFOR at tildele kontrakten på dette grundlag.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71550000 Schmiedearbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44114220 Betonrohre und -formstücke, 44115100 Rohrleitungen, 44141000 Rohre, 44160000 Rohrleitungen, Rohrleitungssysteme, Leitungen, Ummantelungen, Verrohrungen und zugehörige Artikel, 44161100 Gasleitungen, 44162000 Rohrleitungssysteme, 44163100 Leitungen, 44163120 Fernheizungsleitungen, 44163121 Heizleitungen, 44163140 Dampf- und Wasserleitungen, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45231100 Bauarbeiten für Rohrleitungen, 45231220 Bauarbeiten für Gasfernleitungen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDer er ikke tilknyttet optioner i nærværende aftale.