2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Projekt planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Beka”.
Beschreibung: 1. Regionalny dyrektor ochrony środowiska sporządza plan ochrony dla rezerwatu przyrody na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2026 r. poz. 13 ) Art. 19. [Ustanowienie planu ochrony] 1. Projekt planu ochrony sporządza dla: 1) parku narodowego - dyrektor parku narodowego; 2) rezerwatu przyrody - regionalny dyrektor ochrony środowiska lub po uzgodnieniu z tym organem - zarządzający rezerwatem albo sprawujący nadzór nad rezerwatem. 2. Zakres planu ochrony dla rezerwatu przyrody określa art. 20 ww. ustawy: Art. 20. [Okres obowiązywania i treść planów ochrony] 1. Plan ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody oraz parku krajobrazowego sporządza się na okres 20 lat, z uwzględnieniem: 1) charakterystyki i oceny stanu przyrody; 2) identyfikacji i oceny istniejących oraz potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych; 3) charakterystyki i oceny uwarunkowań społecznych i gospodarczych; 4) analizy skuteczności dotychczasowych sposobów ochrony; 5) charakterystyki i oceny stanu zagospodarowania przestrzennego; 6) wyników audytu krajobrazowego. Szczegółowe wytyczne określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. w sprawie sporządzania projektu planu ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody i parku krajobrazowego, dokonywania zmian w tym planie oraz ochrony zasobów, tworów i składników przyrody (Dz. U. 2005 r. nr 94 poz. 794), co stanowi jedyny możliwy wariant realizacji zamówienia. 3. Efektem realizacji zamówienia będzie dokumentacja uwzględniająca zakres określony w opisie przedmiotu zamówienia OPZ oraz projekt zarządzenia w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Beka”. Materiały te będą podstawą do podjęcia procedury ustanawiania planu ochrony dla ww. rezerwatu. Ustanowiony plan ochrony w okresie jego obowiązywania, czyli 20 lat, będzie stanowił podstawę do realizacji działań ochronnych, które zostały określone w celu eliminacji lub ograniczania stwierdzonych i potencjalnych zagrożeń dla celu ochrony rezerwatu. Plan ochrony będzie zawierał również ustalenia do dokumentów planistycznych gminy i województwa, a więc będzie miał wpływ na kształtowanie przestrzeni wokół obszaru chronionego. 4. Środki techniczne, organizacyjne i kadrowe nie pozwalają Zamawiającemu na samodzielne wykonanie zamówienia. Specyfika zamówienia wymaga udziału specjalistów z różnych dziedzin, w tym posiadających uprawnienia do wykonywania badań i poboru prób na morzu (prace takie wykonuje nurek), wykonania analiz i badań terenowych w odpowiednich okresach fenologicznych i hydrologicznych, a także prac kameralnych, które na podstawie analiz poszczególnych elementów środowiska pozwolą na stworzenie spójnego dokumentu, na podstawie którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku ustanowi plan ochrony dla rezerwatu przyrody „Beka”.
Interne Kennung: OI.I.261.1.11.2026.LM
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90712000 Umweltplanung
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ekosystemów części zalewowej niziny nadmorskiej Meandru Kaszubskiego (Pradoliny Redy-Łeby) i przylegającego do niego fragmentu Zatoki Puckiej wraz z ich zasobami przyrodniczymi i procesami kształtującymi ekosystem brzegu w rejonie ujścia rzeki Redy. Powierzchnia rezerwatu wynosi 355,60 ha, z czego 158,61 ha stanowią wody Zatoki Gdańskiej (stan na rok 2018). Przedmiot Umowy należy sporządzić zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2026 r. poz. 13) ze szczególnym uwzględnieniem art. 20 ust. 1, 2, 3 ww. ustawy, Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 12 maja 2005 r. w sprawie sporządzania projektu planu ochrony dla parku narodowego, rezerwatu przyrody i parku krajobrazowego, dokonywania zmian w tym planie oraz ochrony zasobów, tworów i składników przyrody (Dz. U. 2005 r. nr 94 poz. 794) oraz wytycznymi Konserwatora Przyrody. W przypadku zmiany ww. aktów prawnych w trakcie realizacji umowy, Wykonawca uwzględni te zmiany w wersji ostatecznej. Szczegółowy opis Przedmiotu Umowy zawiera Załącznik nr 1 do SWZ.