See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: FG10 - FlexGaranti
Beschreibung: Kørsel med en garantivogn i garantiperiode, der bliver udført med fast leverandør. Leverandør er garanteret betaling for et fast antal timer pr. dag i et nærmere defineret tidsrum. Omfang og perioder for den enkelte garantivogn/pakke vil fremgå af udbudsbetingelserne i Bilag A-udbudte garantivogne. Den udbudte kørsel omfatter kørsel med garantiperiode (garantivogne). Trafikselskaberne udbyder samlet 298 delaftaler bestående af en eller flere garantivogne: 39 delaftaler udbydes med hjemsted i FynBus’ område, heraf 35 delaftaler hver bestående af enkelte garantivogne 4 delaftaler hver bestående af flere garantivogne (pakker af vogne). 108 delaftaler udbydes med hjemsted i Sydtrafiks område hver bestående af enkelte garantivogne. 151 delaftaler udbydes med hjemsted i Midttrafiks område hver bestående af enkelte garantivogne. Uanset om der tildeles kørsel til garantivognen i delaftalen eller ej, er Leverandøren garanteret betaling for et fast antal timer pr. dag i et nærmere defineret tidsrum (garantiperioden). Før og efter garantiperioden kan der desuden være defineret en rådighedsperiode, hvor der afregnes for kørsel i den udnyttede tid. Kontrakten er gældende fra tidspunktet, hvor alle parter har underskrevet denne. Driftsstart forventes den 1. marts 2027. Alle kontrakter er gældende frem til 28. februar 2027, hvorefter de ophører uden varsel, medmindre optionen på forlængelse forinden er udnyttet. Der er option på forlængelse af kontrakter på op til maksimalt to år. Forlængelse kan ske flere gange på uændrede vilkår, dog således at kontrakterne automatisk udløber senest 28. februar 2031. Udbuddet omfatter kørsel i følgende kørselsordninger: • Siddende patientbefordring • Den individuelle handicapkørsel • Kommunal visiteret kørsel • Åben kørsel Kørslen foretages i Region Syddanmark og Region Midtjylland, og der kan forekomme kørsel til det øvrige Danmark samt til Tyskland og Sverige. Kørsel for kunder, der er omfattet af lignende kørselsordninger fra det øvrige Danmark, kan blive omfattet af denne aftale. Kørsel foregår døgnet rundt på alle årets dage.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)