274750-2026 - Ergebnis
Dänemark – Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör – 02.07 Kommunikationsprodukter og -løsninger
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel02.07 Kommunikationsprodukter og -løsninger
BeschreibungDe to kategorier i det dynamiske indkøbssystem har overordnet sammenfaldende genstand, jf. bilag C, Systemets genstand. Dog vil typerne af indkøb på de to kategorier være forskellige, idet Kategori 2 anvendes, hvis kunden har behov for en kompleks løsning. Ved kompleks løsning forstås en løsning, hvor Kunden har behov for leverandørens input til at udarbejde den konkrete bedst egnede løsning til opfyldelse af Kundens behov, og hvor Kunden har behov for at kunne indkøbe kompetencer i form af rådgivning, teknisk konsulentbistand til at etablere løsningen, eller bistand i form af et beredskab i tilfælde af, at der opstår fejl i en netværksswitch eller lignende. Indkøbet kan f.eks. være en anskaffelse af produkter til et nyt netværk, eller telefoniprodukter til en ny lokation. Kunden har til disse typer af indkøb et behov for leverandørens bistand til at identificere den bedst egnede løsningsmodel, samt et behov for efterfølgende løbende rådgivning og/eller øvrig bistand i forbindelse med en konkrete løsning. Kategorien omfatter komplekse løsninger indenfor alle former for kommunikationsprodukter og -løsninger, både traditionelle kommunikationsløsninger installeret on-premise på kundens lokation og it-miljø samt cloudbaserede kommunikationsløsninger installeret i kundens it-miljø eller i leverandørens datacenter. Kommunikationsprodukter og -løsninger defineres indenfor dette System som produkter og løsninger, der er præfabrikerede og kommercielt tilgængelige på markedet på tidspunktet for det enkelte Konkrete indkøb under systemet, og som i øvrigt falder indenfor afgrænsningerne, nærmere beskrevet neden for. Kommunikationsprodukter og -løsninger er en meget bred indkøbskategori, der spænder over mangeartede produkttyper. Det er muligt at købe forskellige former for kommunikationsprodukter og -løsninger, der alle supplerer hinanden. Systemet har en høj grad af fleksibilitet og indeholder mange forskellige brugsscenarier, der gør det muligt at købe kommunikationsprodukter eller -løsninger. Overordnet set indeholder Systemets kategorier følgende seks ydelsesområder og tværgående ydelser, som Kunden kan anskaffe på tværs af kategorierne: • Netværksprodukter og -løsninger • Overvågningsprodukter og -løsninger • It-sikkerhedsprodukter og -løsninger • Unified Communicationsprodukter og -løsninger • Kontaktcenterløsning • Internet of Things Under hver af de seks ydelsesområder er der mulighed for at anskaffe tværgående ydelser, herunder Service og support, Licenser, Sikkerhed, Cloudbaserede ydelser og Konsulentydelser (sidstnævnte dog kun i Kategori 2) Der henvises i øvrigt til Bilag C, Systemets genstand, for uddybning af de seks ydelsesområder, som Systemets genstand består af.
Vorherige Bekanntmachung539805-2024
Vorherige Bekanntmachung253027-2025
Vorherige Bekanntmachung539481-2025
Vorherige Bekanntmachung806417-2025
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensDer er tale om et dynamisk indkøbssystem
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32000000 Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32250000 Mobilfunkgeräte, 32410000 Lokales Netz, 32420000 Netzausrüstung, 32500000 Fernmeldebedarf, 32550000 Fernsprechausrüstung, 32570000 Kommunikationsanlage, 32580000 Datenanlagen, 42961000 Steuerungs- und Kontrollsystem, 48210000 Vernetzungssoftwarepaket, 48510000 Kommunikationssoftwarepaket, 48700000 Dienstprogramme für Softwarepakete, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
LosLOT-0001
TitelSimpel løsning - Danmark
LosLOT-0002
TitelKompleks løsning - Danmark
BeschreibungKompleks løsning