2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om BMS-rådgivning
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på rådgivning til rammeaftale om rådgivning til brug for BMS i Københavns Kommunes ejendomme.Der skal i rammeaftalens løbetid foretages installation og renovering af BMS-anlæg (bygningsautomatik) samt af de tekniske basisinstallationer i omkring 40-50 stk. af Københavns Kommunes ejendomme, som Københavns Ejendomme varetager driften af. Fokus er primært omkring håndtering af alarmer og renovering af tekniske anlæg til gældende lovkrav og KEJD-standarder (Tekniske Bygherrestandarder) styringsmæssigt mht. varme, brugsvand, ventilation og belysning.Ordregiver ønske at indgå en rammeaftale med én rådgiver, som skal levere følgende ydelser til Ordregiver:1. Udarbejdelse af teknisk udbudsmateriale til BMS-entrepriserammeaftale2. Rådgivning på konkrete BMS-opgaver under rammeaftalens løbetid.
Interne Kennung: 2024-0282644
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71330000 Verschiedene von Ingenieuren erbrachte Dienstleistungen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
Los: LOT-0000