2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zakup i wdrożenie systemu teleinformatycznego Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej
Beschreibung: Zakup i wdrożenie systemu teleinformatycznego Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej. Całkowity opis przedmiotu zamówienia znajduje się w załączniku OPZ do SWZ.
Interne Kennung: 4WSzKzP.SZP.2612.27.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt 2 p.z.p. zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Na marginesie należy zauważyć, że w analizowanym stanie faktycznym pomimo szczególnie trudnej sytuacji zamawiający chce przeprowadzić postępowanie konkurencyjne i nie szuka uzasadnienia dla zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki albo wyłączenia stosowania przepisów p.z.p. Uzasadnione potrzeby zamawiającego to swoisty, niewyrażony normatywnie, pozaustawowy, ukształtowany przez praktykę orzeczniczą, weryfikator (miernik) legalności działań i zaniechań zamawiających. Jest to trwały element systemu zamówień publicznych, uniezależniony od skonkretyzowanych regulacji prawnych, kształtujących proces przygotowania i przeprowadzania postępowań o udzielenie zamówień. W istocie bowiem przyczyną i początkiem prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest zamiar i konieczność zaspokojenia określonych potrzeb zamawiającego wykonującego zadania stanowiące przedmiot jego, co do zasady, statutowej działalności (Wyrok KIO z 19.05.2023 r., KIO 1207/23). Zakup i wdrożenie systemu teleinformatycznego Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej podniesie jakość badań klinicznych 4 WSKzP SPZOZ co przekłada się na skuteczność i wyniki zabiegów oraz tym samym bezpieczeństwo pacjentów . Pilna potrzeba udzielenia zamówienia jest uzasadniona obiektywnymi okolicznościami, nie zaś subiektywnym poczuciem pilności zamawiającego. Inaczej niż w przypadku przesłanek zastosowania trybów negocjacyjnych bez ogłoszenia pilna potrzeba udzielenia zamówienia nie musi wynikać z okoliczności niezależnych od zamawiającego – może to więc być pilność, która wynika z okoliczności co najmniej możliwych do przywidzenia. Wniosek taki potwierdza motyw 46 preambuły dyrektywy 2014/25/UE, w którym wskazano na stworzenie zamawiającym możliwości skracania terminów składania ofert, oraz doprecyzowano, że "nie musi to być wyjątkowo pilna konieczność spowodowana okolicznościami, których instytucja zamawiająca nie może przewidzieć i których nie można jej przypisać". M. Stachowiak [w:] W. Dzierżanowski, Ł. Jaźwiński, J. Jerzykowski, M. Kittel, M. Stachowiak, W danych okolicznościach skrócenie terminu jest jedyną szansą realizacji zamówienia przy zachowaniu konkurencyjności postępowania. W tym miejscu zaznaczyć należy, że potrzeba ta nie musi mieć charakteru nieprzewidywalnego. Może być możliwa do przewidzenia, może zdarzyć się i tak, że będzie miała ona podłoże w błędzie ludzkim. Musi być ona jednak pilna i możliwa do uzasadnienia. Uchwała KIO z 14.05.2019 r., sygn. akt KIO/KD 40/19 Mając powyższe na względzie stan faktyczny opisany wyżej Zamawiający jest uprawniony do skrócenia terminu składania ofert. Zamawiający w ramach swoich zadań, jako Szpital referencyjny jest zobowiązany zapewnić ciągłość świadczenia usług medycznych na najwyższym poziomie i wobec wyczerpania wszystkich innych możliwości, pilne przeprowadzenie postępowania i wyłonienie nowego wykonawcy w bardzo krótkim czasie jest w pełni uzasadnione. Tym samym można uznać, że zachodzi w tym przypadku przesłanka skrócenia terminu składania ofert, o której mowa w art. 138 ust. 2 pkt 2 p.z.p.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48820000 Server
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30233000 Medienspeicher- und -lesegeräte, 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 72268000 Bereitstellung von Software, 72265000 Software-Konfiguration
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Pakiet 1
Beschreibung: Zakup i wdrożenie systemu teleinformatycznego Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej
Interne Kennung: Pakiet 1