275407-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Fernheizungsleitungen – Indkøb og levering af smedeydelser og præisolerede rør
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelIndkøb og levering af smedeydelser og præisolerede rør
BeschreibungUdbuddet vedrører Rammeaftale på indkøb og levering af smedeydelser og Præisolerede rør til Ringsted Fjernvarme A/S. Udbuddet gennemføres som begrænset udbud, jf. Forsyningsvirksomhedsdirektivet (Direktiv 2014/25/EU af den 26/2 2014), hvilket betyder, at prækvalificerede leverandører kan give tilbud. Leverandører kan ansøge om at blive prækvalificeret/udvalgt til at kunne afgive tilbud. Blandt ansøgerne vil der blive udvalgt 5 Tilbudsgivere som alle lever op til egnethedskriterierne og som vurderes at være de 5 bedste ansøgerne. Denne proces er yderligere beskrevet i udbudsbetingelsernes kapitel II – Prækvalifikationsfasen. De 5 tilbudsgivere har herefter mulighed for at afgive tilbud. Dette er yderligere beskrevet i udbudsbetingelsernes Kapitel III – Tilbudsfasen. Der vil blive indgået rammeaftale med 3 af de 5 tilbudsgivere. I aftaleperioden vil der blive afholdt miniudbud hvor de 3 leverandører kan afgive tilbud på henholdsvis mindre opgaver og de store projekter. Dette er nærmere beskrevet i udbudsbetingelsernes Kapitel IV – Miniudbud i aftaleperioden.
Interne Kennung704436
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensEn Leverandør kan ansøge om at blive prækvalificeret/udvalgt til at kunne afgive tilbud. Blandt ansøgerne vil der blive udvalgt 5 Tilbudsgivere som alle lever op til egnethedskriterierne og som vurderes at være de 5 bedste ansøgerne. Denne proces er yderligere beskrevet i Udbudsbetingelsernes kapitel II – Prækvalifikationsfasen. De 5 tilbudsgivere har herefter mulighed for at afgive tilbud. Dette er yderligere beskrevet i Udbudsbetingelsernes Kapitel III – Tilbudsfasen. Der vil blive indgået rammeaftale med 3 af de 5 tilbudsgivere. I aftaleperioden vil der blive afholdt miniudbud hvor de 3 leverandører kan afgive tilbud på henholdsvis mindre opgaver og de store projekter. Dette er nærmere beskrevet i Udbudsbetingelsernes Kapitel IV – Miniudbud i aftaleperioden.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44163120 Fernheizungsleitungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71550000 Schmiedearbeiten, 44163121 Heizleitungen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDer afholdes miniudbud hvert 2. år på de løbende aftaler som er de mindre forfaldende opgaver samt hver gang der er et stort projekt.