2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt om levering af slagterivarer
Beschreibung: Danmarks Nationalbank (Nationalbanken) er Danmarks centralbank. Nationalbankens tre overordnede formål er at bidrage til stabile priser, sikre betalinger og stabilitet i det finansielle system. Ved udgangen af 2024 var vi 496 ansatte, der arbejder i Nationalbankens midlertidige domicil på Langelinie Allé 47. Nationalbanken driver egen kantine. Kantinen står desuden for alt vedr. mødeservering, frokostordning, og diverse arrangementer af social karakter, personalepleje samt repræsentations arrangementer som banken skal forestå. Eksempelvis frokoster for bankens udenlandske gæster for alt mellem 2 og 20 gæster. Endvidere har Nationalbanken lejlighedsvis middage af en kvalitet, som ligner det man normalvis ville kunne købe på en bedre restaurant i København. Kantinen forestår repræsentations receptioner, hvor der serveres canapeer, som eksempelvis kan indeholde kød. Kantinen står også for det årlige DHL, samt bankens egen julefrokost, hvortil der også skal bruges kød. Nationalbankens interne køkkenpersonale laver dagligt god og nærende mad til ca. 400 medarbejdere. Der er fokus på bæredygtige menuer samt på at undgå madspild og økologi. Den udbudte kontrakt skal understøtte denne målsætning og sikre daglig adgang til bæredygtige slagterivarer af meget høj kvalitet. Der er krav om levering dagen efter bestilling. Det ses som en fordel, hvis Leverandøren kan levere et bredt udsnit af kød, såsom fjerkræ, klovdyr (okse, kalv, geder, får, lam, bøfler, svin), men også indvolde, pålæg og røgvarer.
Interne Kennung: 230097
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15100000 Tierische Erzeugnisse, Fleisch und Fleischerzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0000