276138-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af fuldskalaløsning til rensning af PFAS og arsen i perkolat og afværgevand fra Skibstrup Affaldscenter
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af fuldskalaløsning til rensning af PFAS og arsen i perkolat og afværgevand fra Skibstrup Affaldscenter
BeschreibungOrdregiver udbyder en fuldskalaløsning til rensning af PFAS og Arsen i perko-lat og afværgevand fra Skibstrup Affaldscenter inden udledning til Nordky-stens Renseanlæg (herefter generisk betegnet ”Renseløsningen”). Skibstrup Affaldscenter driftes af Ordregiver og ejes af Helsingør Kommune. Udbuddet kommer i forlængelse af et afsluttet LAB-forskningsprojekt og pi-lottests efterfulgt af en fuldskalaanalyse, der alle er udført med perkolat og afværgevand fra Skibstrup Affaldscenter, jf. nedenstående. Ordregiver har i et samarbejde med BioScavenge ApS gennemført en række pilotforsøg inden for rammerne af MUDP POLISH Grant. Forsøgene demon-strerede fjernelse af PFAS22 og uorganisk Arsen fra perkolat og afværgevand ned til niveauer under de tilladte udledningsgrænser. Specielle resiner redu-cerede PFAS22 koncentrationerne til under den aktuelt tilladte grænseværdi på 100 ng/L, hvor PFAS ofte blev påvist at være under detektionsgrænserne. Koncentrationen af uorganisk Arsen blev holdt under den tilladte grænse på 13 μg/L og ofte tæt på detektionsgrænsen på 0,03 μg/L. Pilotprojektet har væ-ret i drift siden 7. maj 2025 og har renset over 100 m³ perkolat og afværge-vand med en gennemsnitlig PFAS22-mængde på omkring 2500 ng/L og et for-brug på under 100 kg harpikser. Disse lovende resultater indikerer meget hø-jere PFAS-rensningsrater til lavere omkostninger end de systemer, der er til-gængelige på markedet i øjeblikket. Renseløsningen skal omfatte et samlet renseanlæg inkl. forbehandling (her-under filtrering og buffertank) og skal sikre, at det rensede spildevand over-holder kravene i Tilslutningsvejledning nr. 77 af august 2025 for udledning af spildevand til havvand. Ordregivers foreløbige analyser viser, at som mini-mum følgende stoffer skal renses ud af perkolat og afværgevand: PFAS24 renses under 44 ng/L beregnet som PFOAe (PFOA-ækvivalenter) PFOS renses under 1,3 ng/L Arsen renses under 13 µg/L. Ordregiver er som udgangspunkt ansvarlig for at levere følgende (grænsefla-derne forventes at blive genstand for drøftelser under forhandlingerne og kan derfor ændre sig i udbudsprocessen): Fundament til Renseløsningen Rørføring Strøm Adgangsveje. Option 1: Renseløsningen skal være forberedt til, at også følgende stoffer renses ud af perkolat og afværgevand: Nikkel renses under 16 µg/L Kobolt renses under 10 µg/L Sulfat renses under 500 mg/L Bisphenol A renses under 0,38 µg/L. Den funktionalitet, som ligger i Option 1 (dvs. rensning for også de nævnte stoffer) vil være et tilkøb i kontraktperioden, men Renseløsningen, som skal leveres i medfør af dette udbud (hovedydelsen), skal være forberedt til im-plementeringen af den funktionalitet, som ligger i Option 1. Option 2: Ordregiver ønsker (hvis muligt), at Renseløsningen på sigt sikrer en fuldstændig rensning af perkolat og afværgevand, således at Ordregiver kan udlede direkte til en recipient, fx til den nærliggende å Knudemoseløbet. En fuldstændig rensning indebærer, at alle miljøfarlige stoffer fjernes fra perko-latet og afværgevand under rensningsprocessen. I kontraktperioden skal vin-dende tilbudsgiver (”Leverandøren”) derfor sammen med Ordregiver afsøge mulighederne for at tilvirke Renseløsningen, så denne opfylder den funktio-nalitet, som ligger i Option 2. Option 2 afdækkes og prissættes i henhold til kontraktens bestemmelser herom. Udbuddet gennemføres som et sideordnet udbud, hvilket indebærer, at tilbudsgiverne har mulighed for at afgive tilbud på forskellige løsninger (ejerskab og drift) inden for rammerne af det samme udbud. Ordregiver har ikke på forhånd præference for en bestemt løsning. Tilbudsgiverne skal afgive tilbud på mindst én af følgende sideordnede løs-ninger: Sideordnet Løsning 1 (”as-a-service”): Leverandøren ejer Renseløsningen og forestår i kontraktperioden drift og vedligehold af Renseløsningen. Tilbuddet skal indeholde en serviceaftale, samt Option 1 og Option 2. Sideordnet Løsning 2 (”turn-key”): Efter opførsel ejer og driver Ordregiver Reseløsningen. Tilbuddet skal indeholde en serviceaftale, samt Option 1 og Option 2. Flere tilbud: En tilbudsgiver kan afgive flere tilbud på samme Sideordnede Løsning, fx hvis tilbudsgiver vurderer, at en Sideordnet Løsning kan opfyldes ved anvendelse af forskellig rensningsteknologi. Kontraktperiode: Kontrakten indgås for en i udgangspunktet ubestemt periode. Ordregiver er berettiget til at opsige kontrakten, dog tidligst med virkning 6 år efter kontraktens ikrafttrædelsesdato. Leverandøren er tilsvarende berettiget til at opsige kontrakten, dog tidligst med virkning 10 år efter kontraktens ikrafttrædelsesdato (opsigelsesvilkår forventes at blive genstand for drøftelser under forhandlingerne og kan derfor ændre sig i udbudsprocessen).
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til udbudslovens § 61, stk. 1, litra a og litra c, da Ordregivers behov ikke kan imødekommes uden tilpasning af allerede tilgængelige løsninger, ligesom kontrak-ten som følge af sin kompleksitet og de kommercielle vilkår knyttet dertil, ikke kan tildeles uden forudgående forhandling. Ordregiver forbeholder sig ikke at tildele kontrakten på baggrund af de indledende tilbud, da Ordregiver har identificeret en række temaer, som er nødvendige at drøfte med tilbudsgiverne forud for et endeligt (eller revideret) tilbud, jf. pkt. 2.6. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstående aktiviteter. 1. Alle interesserede virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen ansøge om prækvalifikation ("åben runde"). 2. På baggrund af de modtagne prækvalifikationsansøgninger prækvalificerer Ordregiver fire ansøgere . 3. Prækvalificerede ansøgere kan afgive indledende tilbud ("lukket runde"). 4. Efter modtagelsen af de indledende tilbud afholder Ordregiver individuelle forhandlingsmøder. 5. På baggrund af forhandlingerne tilretter Ordregiver udbudsgrundlaget og tilbudsgiverne opfordres til at afgive reviderede eller endelige tilbud. 6. Efter udløbet af tilbudsfristen for de endelige tilbud, tildeler Ordregiver kontrakten. Der udbetales ikke vederlag til tilbudsgiverne for deres deltagelse i udbudsprocessen.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42996000 Maschinen zur Reinigung von Abwasser, 45232421 Abwasserbehandlungsanlage, 90420000 Abwasserbehandlung, 90481000 Betrieb einer Kläranlage
5. Los
LosLOT-0000