See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af indkøb og levering af Infrastruktur til nødkald og tryghedsteknologi til Favrskov Kommune 2026
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb, levering, udskiftning og drift af infrastruktur til nødkald, personsikring og tryghedsteknologi, samt tilhørende produkter til Favrskov kommune. Kontrakten vedrører levering af et fuldt funktionsdygtigt nødkaldeanlæg, inklusiv administrationssystem, oplæring af Ordregivers medarbejdere samt drift og service af systemet. Der skal tilbydes en samlet løsning til et kaldeanlæg, som indeholder både alarmkald, alarmgivere, sensorer, positionering for alarmering samt mulighed for at opsætte 2-vejs kommunikationsudstyr hos borgere på kommunens matrikler, i borgerens eget hjem hos borgere tilknyttet hjemmeplejen samt til kommunens medarbejdere. Den leverede løsning skal udgøre en fuldt funktionsdygtig løsning både til Favrskov Kommunes matrikler og for borgere i eget hjem, som er tilknyttet kommunens hjemmepleje. Løsningen skal bidrage til tryghed og sikkerhed for borgere og medarbejdere. Der ønskes en totaludskiftning af den eksisterende løsning, da kommunen ønsker en fremtidssikret løsning, som opfylder kommunens behov, bl.a. vedrørende personlig tryghed, it-sikkerhed og understøttelse af effektive arbejdsgange. Udskiftning af systemerne forventes således at bidrage til faglige, økonomiske og kvalitetsmæssige gevinster, der især kommer borgere og medarbejdere til gode. Løsningen skal overordnet set indeholde funktionalitet, der understøtter, at borgere kan udløse en alarm til medarbejdere – ved bevidst eller automatisk aktivering – så: •Udvalgte medarbejdere tilkaldes, hvor de oplyses hvem og hvor der er brug for hjælp •Medarbejderne kan kommunikere med borgerne gennem 2-vejs kommunikationsenheder •Alarmudstyr kan indstilles individuelt for den enkelte borger, bolig og behov. Derudover skal løsningen indeholde mulighed for, at medarbejdere kan tilkalde en kollega ved behov for hjælp, fx overfald. Løsningen skal endvidere indeholde funktionalitet som understøtter at medarbejdere kan tilkalde hjælp fra andre medarbejdere.
Vorherige Bekanntmachung: 88657-2026
Interne Kennung: 653393
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35000000 Ausrüstung für Sicherheitszwecke, Brandbekämpfung, Polizei und Verteidigung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48810000 Informationssysteme, 35100000 Not- und Sicherheitsausrüstungen, 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 32000000 Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör, 35121000 Sicherheitsausrüstung, 50324100 Systemwartung
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb, levering, udskiftning og drift af infrastruktur til nødkald, personsikring og tryghedsteknologi, samt tilhørende produkter til Favrskov kommune. Kontrakten vedrører levering af et fuldt funktionsdygtigt nødkaldeanlæg, inklusiv administrationssystem, oplæring af Ordregivers medarbejdere samt drift og service af systemet. Der skal tilbydes en samlet løsning til et kaldeanlæg, som indeholder både alarmkald, alarmgivere, sensorer, positionering for alarmering samt mulighed for at opsætte 2-vejs kommunikationsudstyr hos borgere på kommunens matrikler, i borgerens eget hjem hos borgere tilknyttet hjemmeplejen samt til kommunens medarbejdere. Den leverede løsning skal udgøre en fuldt funktionsdygtig løsning både til Favrskov Kommunes matrikler og for borgere i eget hjem, som er tilknyttet kommunens hjemmepleje. Løsningen skal bidrage til tryghed og sikkerhed for borgere og medarbejdere. Der ønskes en totaludskiftning af den eksisterende løsning, da kommunen ønsker en fremtidssikret løsning, som opfylder kommunens behov, bl.a. vedrørende personlig tryghed, it-sikkerhed og understøttelse af effektive arbejdsgange. Udskiftning af systemerne forventes således at bidrage til faglige, økonomiske og kvalitetsmæssige gevinster, der især kommer borgere og medarbejdere til gode. Løsningen skal overordnet set indeholde funktionalitet, der understøtter, at borgere kan udløse en alarm til medarbejdere – ved bevidst eller automatisk aktivering – så: •Udvalgte medarbejdere tilkaldes, hvor de oplyses hvem og hvor der er brug for hjælp •Medarbejderne kan kommunikere med borgerne gennem 2-vejs kommunikationsenheder •Alarmudstyr kan indstilles individuelt for den enkelte borger, bolig og behov. Derudover skal løsningen indeholde mulighed for, at medarbejdere kan tilkalde en kollega ved behov for hjælp, fx overfald.