277464-2026 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – EU udbud vedr. køb af el-standere samt et betalingssystem til brugerbetaling på Bornholms Regionskommunes havne 2026
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU udbud vedr. køb af el-standere samt et betalingssystem til brugerbetaling på Bornholms Regionskommunes havne 2026
BeschreibungUdbuddet gennemføres med henblik på at indgå kontrakt vedrørende køb og levering af el-standere samt levering, idriftsættelse og drift af en Løsning til brug for opkrævning af havnens ydelser, herunder brug af faciliteter, strømforbrug, gæstesejler betaling m.v. Der skal integreres til Bornholms Regionskommunes ADK system Unilock, som anvendes til adgangskontrol til havnefaciliteterne. Det bemærkes, at selve ADK Unilock systemerne leveres af Ordregiver. Ordregiver har en option på at tilkøbe en funktionalitet til håndtering af Bornholmerkort jf. Bilag 1 – Kravspecifikation. Prisen herfor angives i Bilag 2 – Tilbudsliste. Afhængig af den angivne pris for tilkøb af funktionaliteten, vil Ordregiver meddele anvendelse af option ved tildeling, alternativt efter kontrakt-indgåelse. Det er således et vilkår for afgivelse af tilbud, at tilbudsgiver senest i april 2027 vil kunne levere denne funktionalitet, såfremt Ordregiver anvender optionen herfor. Det er Ordregivers intention at indkøbe det i Bilag 2 – Tilbudsliste angivne antal enheder. Dog har Ordregiver ret til at nedjustere det angivne antal med op til 10 %, såfremt de tilbudte priser overstiger det til opgaven budgetterede beløb. Selve anlægsarbejdet udbydes særskilt og skal for hver havn være tilendebragt inden endelig idriftsættelse kan ske. Det er således et vilkår for afgivelse af tilbud på nærværende udbud, at tilbudsgiver deltager samarbejdsvilligt i den efterfølgende anlægsproces, herunder deltager i: -Opstartsmøde med Ordregivers kommende rådgiver inden opstart af udbudsprocessen for anlægsarbejdet -Op til to projektmøder med Ordregivers rådgiver under anlægsarbejderne Møderne vil forventeligt afholdes via Teams. Efterfølgende idriftsættelse af både el-standere og den tilbudte Løsning er en del af den samlede ydelse for nærværende udbud, og beskrives af tilbudsgiver i Bilag 5 - projektimplementeringsplan. Leverandøren skal i forbindelse med idriftsættelse foretage test og fejlfinding for at sikre, at eventuelle problemer identificeres og løses inden endelig aflevering jf. tilbudsgivers beskrivelse i Bilag 5 – Projektimplementeringsplan. Idriftsættelse godkendes af Kommunen. Levering af el-standere skal ske jf. Bilag 7 – Proces og tidsplan. Tidsplanen er en overordnet tidsplan. De præcise leveringsterminer vil blive besluttet og meddelt efter opstartsmødet med Ordregivers kommende rådgiver inden opstart af udbudsprocessen for anlægsarbejdet, hvor tilbudsgiver deltager. Betaling for el-standere vil ske løbende efter levering indtil 80 % af den samlede pris. De resterende 20 % vil blive betalt efter godkendt ibrugtagningstest. Betaling af årlig pris (12 måneder) for Løsningen vil ske efter implementering/idriftsættelse, når der foreligger endelig godkendelse fra Kommunen.
Interne Kennung613665
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31610000 Elektrische Ausrüstung für Motoren und Fahrzeuge, 31681500 Aufladegeräte, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 31000000 Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung
5. Los
LosLOT-0000
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31000000 Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31610000 Elektrische Ausrüstung für Motoren und Fahrzeuge, 31681500 Aufladegeräte, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Optionen
Beschreibung der OptionenAftalen træder i kraft ved underskrift og løber i 10 år efter godkendt idriftsættelse. Kommunen har en option på forlængelse af Kontrakten på 2 x 12 måneder. Kommunen giver senest 3 måneder før Kontraktens udløb meddelelse til Leverandøren, såfremt Kommunen ønsker at gøre brug af optionen. Såfremt optionen ikke ønskes benyttet, udløber Kontrakten automatisk ved udløbsdato. Kontrakten er uopsigelig i en periode på 2 år hvorefter den kan opsiges af ordregiver med et varsel på 12 måneder.