27794-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Beratung im Bauwesen – Begrænset udbud af rammeaftale om bygherrerådgivning og totalrådgivning til bygge- og anlægsprojekter (op til DKK 40 mio. (ekskl. moms))
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBegrænset udbud af rammeaftale om bygherrerådgivning og totalrådgivning til bygge- og anlægsprojekter (op til DKK 40 mio. (ekskl. moms))
BeschreibungRammeaftalen omfatter levering af bygherrerådgivning og totalrådgivning til Ishøj Kommune i forbindelse med kommunens bygge- og anlægsprojekter med en samlet entreprisesum på op til DKK 40 mio. (ekskl. moms) pr. projekt. Rammeaftalen er ikke eksklusiv.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som begrænset udbud efter udbudslovens §§ 58-60. Udbudsbetingelserne indeholder de formelle betingelser for gennemførelse af udbudsprocessen. Det er derfor vigtigt, at ansøgere og senere de udvalgte tilbudsgivere sætter sig grundigt ind i dokumentet. Tilbudsgiverne vil efter afleveringen af tilbuddet blive bedt om at præsentere tilbuddet, jf. udbudsbetingelsernes afsnit 8.5. Ishøj Kommune har valgt at udbyde ydelserne samlet under en rammeaftale, da det er Ishøj Kommunes vurdering, at realiseringen af opgaver sker mest hensigtsmæssigt i en samlet aftale med henblik på at minimere administrative omkostninger, optimere ressourceforbruget og sikre sammenhæng, videndeling og leverancesikkerhed på tværs af projekter.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
LosLOT-0001
TitelBegrænset udbud af rammeaftale om bygherrerådgivning og totalrådgivning til bygge- og anlægsprojekter (op til 40 mio. kr. (ekskl. moms))
BeschreibungRammeaftalen omfatter levering af bygherrerådgivning og totalrådgivning til Ishøj Kommune i forbindelse med kommunens bygge- og anlægsprojekter med en samlet entreprisesum på op til DKK 40 mio. (ekskl. moms) pr. projekt. Rammeaftalen er ikke eksklusiv. Formålet med rammeaftalen er at sikre kommunen adgang til professionel, helhedsorienteret og uvildig rådgivning og sparring i alle faser af mindre bygge- og anlægsprojekter – fra idé og behovsafdækning til projektering, udførelse og ibrugtagning og mangelopfølgning. Rådgivningen kan bl.a. omfatte: • Strategisk og indledende rådgivning, herunder behovs- og interessentafdækning, • Projektledelse, • Udarbejdelse af beslutnings- og projektgrundlag, • Budgettering, tidsplanlægning og risikovurdering, • Bæredygtigheds- og totaløkonomiske analyser, • Faglig bistand ved udbud, tilbudsevaluering og kontrahering, •Projektopfølgning, byggeledelse og kvalitetssikring, og •Totalrådgivning på projekter med en entreprisesum på op til 40 mio. DKK (ekskl. moms). Rammeaftalen, der indgås med en (1) leverandør, har en varighed på op til 4 år. Rammeaftalen fastsætter de generelle vilkår for rådgivningsydelser. På grundlag af rammeaftalen indgår Ishøj Kommune og rådgiveren løbende leveranceaftaler for udførelsen af de konkrete opgaver. Arbejdsopgaverne under rammeaftalen kan variere, men vil tage udgangspunkt i Ydelsesbeskrivelse for Bygherrerådgivning 2019 og Ydelsesbeskrivelse for Byggeri & Landskab 2018, jf. Bilag 6 og 7 til rammeaftalen.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen