278487-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Maschinen und Geräte für Bergbau und Steinbrecharbeiten, Baumaschinen – Udbud vedrørende indkøb af to gravemaskiner til Forsvaret
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud vedrørende indkøb af to gravemaskiner til Forsvaret
BeschreibungForsvarsministeriet Materiel- og Indkøbsstyrelsen udbyder denne Kontrakt vedrørende indkøb af 2 (to) gravemaskiner til Forsvarets Ejendomsstyrelse inklusiv fast tilbehør og dokumentation samt muligheden for at købe tilhørende løst tilbehør. Kontrakten inkluderer optioner på at købe 2 (to) ekstra gravemaskiner inden for 24 måneder efter ikrafttrædelse af Kontrakten. Se afsnit vedrørende optioner i denne bekendtgørelse for en nærmere beskrivelse af indholdet af disse.
Interne Kennung2024/016599
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensTilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 43000000 Maschinen und Geräte für Bergbau und Steinbrecharbeiten, Baumaschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 43260000 Löffelbagger, Bagger und Schaufellader sowie Bergbaumaschinen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenLevering af 1 (én) ekstra 4,5 - 6 tons gravemaskine i henhold til kravspecifikationens Bilag 1.1 og 1 (én) ekstra 7 - 10 tons gravemaskine i henhold til kravspecifikationen i Bilag 1.2. FMI kan gøre brug af disse optioner inden for 24 måneder efter ikrafttrædelse af Kontrakten ved at afgive en indkøbsordre. Optionerne er udtryk for, at FMI har en købsret, men ikke en købspligt til de yderligere leveringer inden for den nævnte tidsperiode ovenfor.