278660-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af rådgiverydelser i forbindelse med opførsel af plejehjem i Anderup
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rådgiverydelser i forbindelse med opførsel af plejehjem i Anderup
BeschreibungH. Skjøde Knudsen A/S (herefter "Skjøde") udbyder rådgiverydelser i forbindelse med opførsel af et plejehjem i Anderup på Fyn. Projektet omfatter plejehjem med 81 boliger på ca. 6.500-7.200 m2. Udbuddet er opdelt på to delaftaler: Delaftale 1 - Teknisk rådgivning - Arkitektydelser og Delaftale 2 - Teknisk rådgivning - Ingeniørydelser. Det er muligt at ansøge om prækvalifikation til begge delaftaler. I givet fald skal ansøgeren fremsende separate og målrettede ansøgninger (og senere tilbud) til hver enkelt delaftale. Hver delaftale betragtes således som et selvstændigt udbud, og er ikke indbyrdes afhængige under udbudsprocessen. Skjøde er ikke selv underlagt udbudsreglerne, men har påtaget sig at følge udbudsloven, fordi der er en forventning om, at plejehjemmet kan blive et alment eller kommunalt plejehjem. Den endelige ejer af plejehjemmet er endnu ikke fastlagt, men kan i givet fald blive en af de almene boligorganisationer beliggende på Fyn eller Odense Kommune.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset EU-udbud i henhold til udbudsloven (lovbekendtgørelse nr. 10 af 6. januar 2023), der implementerer Europa-Parlamentets og Rådets direktiv nr. 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil Skjøde udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som Skjøde har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et tilbud på de udbudte opgaver. Det er muligt at ansøge om prækvalifikation til begge delaftaler. I givet fald skal ansøgeren fremsende separate og målrettede ansøgninger (og senere tilbud) til hver enkelt delaftale. Hver delaftale betragtes således som et selvstændigt udbud, og er ikke indbyrdes afhængige under udbudsprocessen.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 - Teknisk rådgivning - Arkitektydelser
BeschreibungArkitektydelser i forbindelse med opførsel af plejehjem i Anderup på Fyn.
Haupteinstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
Optionen
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - IKT-ledelse - Fagtilsyn under udførelsen - Bæredygtighed, enkeltydelser - Arbejdsmiljøkoordinering i projekteringsfasen - Projektleder (10 timer) - Konstruktør 0-5 års erfaring (20 timer) - Konstruktør +5 års erfaring (20 timer) - Arkitekt (20 timer) - Bæredygtighedsleder (5 timer)
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 - Teknisk rådgivning - Ingeniørydelser
BeschreibungIngeniørydelser i forbindelse med opførsel af plejehjem i Anderup på Fyn.
Haupteinstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
Beschreibung der OptionenDelaftalen indeholder følgende optioner: - IKT-ledelse - Fagtilsyn under udførelsen - Bæredygtighed, enkeltydelser - Arbejdsmiljøkoordinering i projekteringsfasen - Commissioning - Bistand i forbindelse med idriftsætning og drift - Projektleder (10 timer) - Ingeniør 0-5 års erfaring (20 timer) - Ingeniør +5 års erfaring (20 timer) - Bæredygtighedsleder (5 timer)