See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Profylaksebekendtgørelse vedr. Adobe for TV 2-regionerne
Beschreibung: TV 2 Kosmopol S/I (herefter TV 2 Kosmopol) har vurderet, at kontrakten er omfattet af udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2, og at kontrakten derfor kan indgås efter udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse. Baggrunden herfor er, at det alene er Adobe, der udbyder en samlet pakke af billedredigerings- og grafiksoftware m.v., der opfylder TV 2-regionernes behov. TV 2-regionerne lægger her vægt på, at filer kan åbnes og behandles på tværs af forskellig software uden hindringer, og det er således væsentligt, at de forskellige typer software leveres af samme producent. Der er således ikke andre aktører end Adobe, der kan levere en software-pakke, der opfylder TV 2-regionernes behov. Aftalen omfatter en direkte support fra Adobes udviklingsafdeling, der er vigtig for at opfylde særlige tekniske krav i forbindelse med TV 2-regionernes produktionsform og øvrige systemer. Det er desuden af afgørende vigtighed for TV 2-regionerne at opnå den bedst mulige pris. Kontrakten indebærer en prisstruktur til en fast pris der samtidig giver TV 2-regionerne fleksibilitet i forhold til mulighed for ekstra licenser i perioder uden ekstra betaling. Aftalen vedrører alle otte TV 2-regioners brug af softwaren.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0001