2. Verfahren
Verfahren
Titel: Byggemodning af Hulemarken i Ringsted
Beschreibung: Ringsted Kommunes byråd har vedtaget, at Hulemarken, beliggende Køgevej 70 i Ringsted, skal byggemodnes og klargøres til salg for ejendomsudviklere. Med ønsket om at byggemodne Hulemarken udbyder Ringsted Forsyning og Ringsted Kommune herved: ”Kontrakt om totalrådgivning vedr. Byggemodning Hulemarken” Hulemarken skal byggemodnes, således at området kan sælges i større matrikler. For at det kan lade sig gøre, skal der projekteres vand- og fjernvarmeforsyning, der skal projekteres spildevand- og regnvandsledninger, og der skal projekteres vejanlæg. Totalrådgivers ydelser vil primært omhandle ingeniørrådgivning fordelt på faserne projekteringsfase og udførelsesfase. Den udbudte opgave indbefatter blandt andet udarbejdelse af projektforslag med udgangspunkt i eksisterende lokalplan 311. Totalrådgiver skal endvidere forestå udarbejdelse af myndighedsprojekt og udbudsprojekt, herunder gennemføre entrepriseudbud og koordinering. Totalrådgiver skal desuden forestå udførelsesprojektering, projekteringsledelse, byggeledelse, fagtilsyn og arbejdsmiljøkoordinering P og B. Endeligt vil Totalrådgiver skulle bistå med ydelser i forbindelse med brugsfasen, herunder kvalitetssikring af dokumentation, afleveringsforretning, samt 1-års gennemgang.
Interne Kennung: 200414822
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 70110000 Baulanderschließung, 70111000 Erschließung von Wohngrundstücken, 70112000 Erschließung von Nichtwohngrundstücken
5. Los
Los: LOT-0000