279716-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit – Erhvervsservice
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Erhvervsservice
Beschreibung: Den udbudte kontrakt består i levering af lokal erhvervsservice i Køge Kommune inden for rammerne af lov om erhvervsfremme. Formålet er at sikre virksomheder og iværksættere adgang til værdiskabende rådgivning og sparring om opstart, drift, udvikling og omstilling mv. Opgaven skal desuden bidrage til realiseringen af Køge Kommunes Erhvervspolitik.
Interne Kennung: 1
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud med forhandling og prækvalifikation. Ansøgere skal ansøge om at blive prækvalificeret til at afgive tilbud. Ordregiver udvælger i prækvalifikationsfasen fire tilbudsgivere. Såfremt der alene er tre eller færre egnede Ansøgere, vil alle ansøgere blive inviteret til at deltage i forhandling og den videre proces. Det vil udelukkende være de Tilbudsgivere, som i prækvalifikationsfasen inviteres til forhandling, der vil have mulighed for at afgive et indledende tilbud. Hvis der er flere end fire Ansøgere, vil ordregiver foretage en vurdering af, hvilke ansøgere der har den bedste opfyldelse af egnethed, for så vidt angår deres økonomiske samt finansiel og tekniske og/eller faglige formåen. Prækvalifikationskrav er beskrevet i udbudsbetingelserne. Af disse fremgår følgende: Ansøgers personlige forhold: Ansøger skal bekræfte, at Ansøger ikke er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 134 a., § 135, stk. 1 til 6 og § 136 (se ESPDs afsnit: ”Udelukkelse”). Ansøger skal derudover bekræfte, at Ansøger ikke er omfattet af følgende frivillige udelukkelsesgrunde, jf. udbudslovens § 137 (se ESPDs afsnit: ”Udelukkelse”): - Ansøger har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område, jf. udbudslovens § 137, stk. 1 nr. 1 - Ansøger er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling eller lignende, jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 - Ansøger har ubetalt forfalden gæld under 100.000 kr. til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivning i det land, hvor Ansøger er etableret, jf. udbudslovens § 137, stk. 1 nr. 6. Økonomisk og finansiel formåen: Ansøger skal opfylde følgende minimumskrav til økonomisk og finansiel formåen, jf. udbudslovens § 142: - Ansøger skal oplyse sin samlede omsætning for hver af de tre seneste afsluttede regnskabsår. Minimumskravet for Ansøgers omsætning er 2.000.000 kr. pr. år. - Ansøger skal oplyse sin egenkapital for de hver af tre seneste afsluttede regnskabsår. Minimumskravet for Ansøger er en positiv egenkapital pr. år. Ansøger skal afgive oplysning herom i ESPD’ets afsnit: ”Udvælgelse”. Teknisk og/eller faglig formåen: Ansøger skal opfylde følgende minimumskrav til teknisk og faglig formåen, jf. udbudslovens § 143: Ansøger skal angive én eller flere referencer, hvor ansøger har udført/udfører lokal erhvervsservice for offentlige myndigheder inden for de seneste tre år. Ansøger skal anføre: - Den leverede ydelses formål og indhold, herunder hvilke overordnede målgrupper og aktiviteter, der er arbejdet med - Start og slutdato for ydelsen - Kontaktoplysninger for hver reference (navn, stilling, mailadresse, tlf.nr.). Ansøger skal afgive oplysning herom i ESPD’ets afsnit: ”Udvælgelse”. Særlig udelukkelse på baggrund af russisk ejerskab eller etablering: Der kan ikke tildeles kontrakt til virksomheder med russisk tilhørsforhold jf. Rådets forordning (EU) 2022/1269 af 21. juli 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014, om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine. I forbindelse med ansøgning om prækvalifikation skal Ansøger derfor i bilag 4 udfylde tro- og loveerklæring herom og fremsende dette gennem udbudssystemet. Efter ordregivers meddelelse om til Ansøgere om prækvalifikation, vil prækvalificerede tilbudsgivere blive opfordret til at afgive et indledende tilbud. Ordregiver indkalder efter modtagelsen af det indledende tilbud, tilbudsgivere til forhandlingsmøde. Efter forhandlingen opfordrer ordregiver tilbudsgivere til at afgive endeligt tilbud. Ordregiver kan vælge at benytte retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Det er tilbudsgivers ansvar at sikre, at det indledende tilbud indeholder de efterspurgte oplysninger og ikke indeholder forbehold mv., der vil medføre, at tilbuddet må anses som ukonditionsmæssigt.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79634000 Berufsberatung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver har option på at forlænge kontrakten med 12 måneder på uændrede vilkår.