280367-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen des Hotel- und Gaststättengewerbes und des Einzelhandels – Udbud med forhandling af Madservice til plejecentre og andre enheder i Albertslund Kommune
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud med forhandling af Madservice til plejecentre og andre enheder i Albertslund Kommune
Beschreibung: Udbud af Aftalen af madservice til plejecentre og andre enheder i Albertslund Kommune. Med madservice menes madproduktion i Leverandørens egne faciliteter til levering på plejecentre og andre enheder i kommunen. Ordregiver har to (2) plejecentre, hhv. Albertshøj med cirka 117 beboere, heraf daghjem med maksimalt 30 borgere pr. dag (man - fre) og 12 rehabiliteringspladser samt Humlehusene med cirka 50 beboere. Beboerne på Albertshøj er hovedsageligt ældre borgere og borgere med et handicap. Beboerne på Humlehusene er hovedsageligt borgere med demens. Begge plejecentre har modtagerkøkkener og begrænsede opbevaringsfaciliteter til fødevarer jf. Kontraktbilag 7 – Leveringsstedsbeskrivelse. Der kan derfor ikke produceres forplejning til beboerne på plejecentrene lokalt på det enkelte plejecenter. Ordregiver har derfor behov for at få leveret maden udefra, med korte mellemrum, som på nuværende tidspunkt er to (2) gange ugentligt. Aftalen vedrører som udgangspunkt alle hovedmåltider og biretter til plejecentrene, dog ikke morgenmad. Ordregivers øvrige enheder kan anvende aftalen under samme vilkår, som plejecentrene Albertshøj og Humlehusene.
Interne Kennung: Udbud med forhandling af Madservice til plejecentre og andre enheder i Albertslund Kommune
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud med forhandling efter udbudslovens afsnit III (Light-regiment) og består både af en indledende tilbudsfase (jf. Udbudsbetingelsernes afsnit 3) og en forhandlingsfase med efterfølgende afgivelse af endeligt tilbud, (jf. Udbudsbetingelsernes afsnit 4).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55000000 Dienstleistungen des Hotel- und Gaststättengewerbes und des Einzelhandels
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55500000 Kantinen- und Verpflegungsdienste, 55520000 Verpflegungsdienste, 55523000 Verpflegungsdienste für sonstige Unternehmen oder andere Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000