280604-2026 - Ergebnis
Dänemark – Schlosserdienste – Udbud af Rammeaftale vedrørende levering af låseservice til Hillerød Kommune
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af Rammeaftale vedrørende levering af låseservice til Hillerød Kommune
BeschreibungUdbuddet omhandler levering af låseservice til Hillerød Kommune. I Hillerød Kommune anvendes primært mekaniske låse fra Ruko og Abus. Derudover anvendes Hillerød Kommune elektroniske låseenheder og komponenter fra SALTO Systems.Aftalen er primært rettet mod håndtering af løbende driftsopgaver. Ved større projektopgaver eller ved byggeprojekter, må det forventes, at Ordregiver også indhenter tilbud fra konkurrerende leverandører.Bemærk at der I bilag 1 – Kravspecifikation er indsat krav om, at den vindende Leverandøren har og i Aftaleperioden opretholder, en status som autoriseret Assa Abloy, Ruko og Abus forhandler. Derudover er det et krav om, at den vindende tilbudsgiver til enhver tid skal have mindst to ansatte, der har gennemført ekstern træning i SALTO låsesystemer. Kravene skyldes at disse systemer i dag anvendes på Hillerød Kommunes matrikler og der er et ønske om, at sikre en ensartet håndtering af adgangskontrol på tværs af både matrikler og i Hillerød Kommune som helhed.
Interne Kennung268109880
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98395000 Schlosserdienste
5. Los
LosLOT-0000