2. Verfahren
Verfahren
Titel: Świadczenie usług sprzątania i utrzymania czystości w budynku przy ul. Królewskiej 27 w Warszawie i części zewnętrznej wraz z dostawą środków czystości
Beschreibung: Szczegółowy Opis przedmiotu zamówienia stanowi załącznik nr 1 do Specyfikacji, a zamówienie będzie realizowane na warunkach określonych w Projektowanych postanowieniach umowy stanowiących załącznik nr 2 do Specyfikacji. Termin wykonania zamówienia: zamówienie zostanie wykonane w terminie 14 miesięcy od dnia 01.01.2025 r. Zamawiający przewiduje możliwość jednokrotnego wznowienia zamówienia w całości lub w części (art. 31 ust 2 ustawy pzp) na okres maksymalnie kolejnych 14 miesięcy.
Vorherige Bekanntmachung: 649142-2024
Interne Kennung: PN-28/2024
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zgodnie z art. 138 ust. 2 pkt. 2 ustawy Pzp, Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony 138 ust. 2, nie krótszy jednak niż 15 dni m.in., jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Powyższy przepis jest wynikiem implementacji przepisów dyrektywy 2014/24/UE. W motywie 46 dyrektywy zostało wskazane: Instytucje zamawiające powinny mieć możliwość skrócenia niektórych terminów mających zastosowanie w procedurze otwartej i ograniczonej oraz w procedurach konkurencyjnych z negocjacjami, w przypadkach, gdy dane terminy byłyby niewykonalne ze względu na pilną konieczność, która powinna zostać należycie uzasadniona przez instytucję zamawiającą. Należy doprecyzować, że nie musi to być wyjątkowo pilna konieczność spowodowana okolicznościami, których instytucja zamawiająca nie może przewidzieć i których nie można jej przypisać. Tym samym oznacza to więc, że stan pilnej konieczności może być również zawiniony przez instytucję zamawiającą i nie pozbawia jej to prawa zastosowania skrócenia terminu. Do stanu pilnej konieczności będzie więc zaliczana sytuacja, w której zamawiający powinien podjąć pilnie działania zmierzające do wykonania zamówienia publicznego. Stan pilnej konieczności nie oznacza wymogu natychmiastowej reakcji np. w celu usunięcia awarii lub katastrofy. Skrócenie minimalnego terminu składania ofert będzie możliwe w przypadku, gdy zamawiający ma obowiązek ochrony jakiegoś interesu, który może doznać uszczerbku w przypadku zbyt długiego oczekiwania na zakończenie przetargu. Zamawiający wskazuje, że w przedmiotowym postępowaniu zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Biorąc pod uwagę powyższe pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert wynika z konieczności zapewnia ciągłości usług sprzątania i utrzymania czystości w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji. Brak ciągłości tych usług w budynku Ministerstwa Cyfryzacji spowodowałoby stworzenie zagrożenia sanitarnego dla pracowników jak i petentów załatwiających sprawy w Urzędzie oraz negatywnie wpłynęłoby na wizerunek Zamawiającego. Obecnie zawarte umowy na świadczenie usług sprzątania obowiązuje do dnia 31.12.2024 r. Zamawiający przewidział w planie zamówień przygotowanie postępowania we wrześniu i wszczęcie procedury na początku października 2024. Niestety postępowanie to nie zostało wszczęte w zaplanowanym terminie z uwagi na okoliczności wzmożonego zapotrzebowania na usługi wewnętrzne Ministerstwa i ograniczenia w obiegu dokumentów wewnętrznych, które to wynikały ze stanu powodziowego na terenie kraju, skutkujących opóźnieniem co do planu. Na chwilę obecną jest zbyt mało czasu, aby przeprowadzić postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego i udzielić zamówienia w wymaganym czasie z zachowaniem 30 dniowego terminu składania ofert. Mając na uwadze powyższe oraz konieczność zabezpieczenie ciągłości usług sprzątania w siedzibie Ministerstwa, jedynym rozwiązaniem gwarantującym możliwość zawarcia umowy jeszcze w tym roku jest zastosowanie skróconego terminu składania ofert. Brak skrócenia terminu składania ofert uniemożliwi zawarcie umowy na świadczenie usług sprzątania, a tym samym nie zapewni ciągłości usług z uwagi na zbyt długi okres rozstrzygnięcia postępowania. Z doświadczenia Zamawiającego oraz informacji zawartych w sprawozdaniu Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z funkcjonowania systemu zamówień publicznych w 2023 r. wynika, że średni czas udzielenia zamówień w trybie przetargu nieograniczonego wynosi 90 dni. Przy zastosowaniu pełnej procedury bez skracania terminów pierwszy możliwym terminem umożliwiający zawarcie umowy biorąc także pod uwagę, że listopad i grudzień są miesiącami świątecznymi przypada na koniec stycznia 2025 r. Zachodzi zatem pilna potrzeba udzielenia zamówienia, skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911200 Gebäudereinigung, 90911300 Fensterreinigung, 90900000 Reinigungs- und Hygienedienste, 90918000 Entleerung von Abfallbehältern, 90919000 Büro-, Schul- und Büroausstattungsreinigung, 90919100 Reinigung von Büroausstattung, 90919200 Büroreinigung, 90920000 Hygienedienste für Gebäude und Anlagen, 90620000 Schneeräumung, 98312000 Textilreinigung, 98390000 Andere Dienste, 39800000 Reinigungs- und Poliermittel
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Szczegółowy Opis przedmiotu zamówienia stanowi załącznik nr 1 do Specyfikacji, a zamówienie będzie realizowane na warunkach określonych w Projektowanych postanowieniach umowy stanowiących załącznik nr 2 do Specyfikacji.