See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: 17.05 Rådgivende ingeniører og arkitekter
Beschreibung: SKI har udbudt rammeaftalen 17.05 Rådgivende ingeniører og arkitekter. Rammeaftalen omfatter levering af arkitekt- og ingeniørrådgivningsydelser samt rådgivningsydelser inden for byggeri og landskab. Ydelserne er omfattet af ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab (YBL), herunder også tillæg om bæredygtighedsydelser og ydelsesbeskrivelse for arbejdsmiljøkoordinering.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Beskrivelse af proceduren fremgår i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten, 45112720 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Sport- und Freizeitanlagen, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71312000 Beratung im Hochbau, 71313000 Umwelttechnische Beratung, 71315100 Beratung im Bereich Bausubstanz, 71315210 Beratung in der Haustechnik, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71351200 Geologische und geophysikalische Beratung, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Nordjylland
Beschreibung: Delaftale 1 kan anvendes til indkøb af de rådgivningsydelser beskrevet i aftalens genstand af de SKI-kunder, der er beliggende delaftalens geografiske anvendelsesområde. Delaftale 1 omfatter ydelser, der skal udføres i det geografiske område for følgende kommuner: Brønderslev Kommune, Frederikshavn Kommune, Hjørring Kommune, Jammerbugt Kommune, Læsø Kommune, Mariagerfjord Kommune, Morsø Kommune, Rebild Kommune, Thisted Kommune, Vesthimmerland Kommune og Aalborg Kommune. Vilkårene og metoden for brug af denne og rammeaftalens øvrige delaftaler er beskrevet i Bilag D Brug af Rammeaftalen.
Los: LOT-0002
Titel: Midtjylland
Beschreibung: Delaftale 2 kan anvendes til indkøb af de rådgivningsydelser beskrevet i aftalens genstand af de SKI-kunder, der er beliggende delaftalens geografiske anvendelsesområde. Delaftale 2 omfatter ydelser, der skal udføres i det geografiske område for følgende kommuner: Favrskov Kommune, Hedensted Kommune, Herning Kommune, Holstebro Kommune, Horsens kommune, Ikast-Brande Kommune, Lemvig Kommune, Norddjurs Kommune, Odder Kommune, Randers Kommune, Ringkøbing-Skjern Kommune, Samsø Kommune, Silkeborg Kommune, Skanderborg Kommune, Skive Kommune, Struer Kommune, Syddjurs Kommune, Viborg Kommune, Aarhus Kommune. Vilkårene og metoden for brug af denne og rammeaftalens øvrige delaftaler er beskrevet i Bilag D Brug af Rammeaftalen.
Los: LOT-0003
Titel: Sydjylland og Fyn
Beschreibung: Delaftale 3 kan anvendes til indkøb af de rådgivningsydelser beskrevet i aftalens genstand af de SKI-kunder, der er beliggende delaftalens geografiske anvendelsesområde. Delaftale 3 omfatter ydelser, der skal udføres i det geografiske område for følgende kommuner: Assens Kommune, Billund Kommune, Esbjerg Kommune, Fanø Kommune, Fredericia Kommune, Faaborg-Midtfyn Kommune, Haderslev Kommune, Kerteminde Kommune, Kolding Kommune, Langeland Kommune, Middelfart Kommune, Nordfyns Kommune, Nyborg Kommune, Odense Kommune, Svendborg Kommune, Sønderborg Kommune, Tønder Kommune, Varde Kommune, Vejen Kommune, Vejle Kommune, Ærø Kommune, Aabenraa Kommune. Vilkårene og metoden for brug af denne og rammeaftalens øvrige delaftaler er beskrevet i Bilag D Brug af Rammeaftalen.
Los: LOT-0004
Titel: Vestsjælland
Beschreibung: Delaftale 4 kan anvendes til indkøb af de rådgivningsydelser beskrevet i aftalens genstand af de SKI-kunder, der er beliggende delaftalens geografiske anvendelsesområde. Delaftale 4 omfatter ydelser, der skal udføres i det geografiske område for følgende kommuner: Faxe Kommune, Greve Kommune, Guldborgsund Kommune, Holbæk Kommune, Kalundborg Kommune, Køge Kommune, Lejre Kommune, Lolland Kommune, Næstved Kommune, Odsherred Kommune, Ringsted Kommune, Roskilde Kommune, Slagelse Kommune, Solrød Kommune, Sorø Kommune, Stevns Kommune og Vordingborg Kommune. Vilkårene og metoden for brug af denne og rammeaftalens øvrige delaftaler er beskrevet i Bilag D Brug af Rammeaftalen.
Los: LOT-0005
Titel: Østsjælland og Bornholm
Beschreibung: Delaftale 5 kan anvendes til indkøb af de rådgivningsydelser beskrevet i aftalens genstand af de SKI-kunder, der er beliggende delaftalens geografiske anvendelsesområde. Delaftale 5 omfatter ydelser, der skal udføres i det geografiske område for følgende kommuner: Albertslund Kommune, Allerød Kommune, Ballerup Kommune, Bornholms Regionskommune (omfatter også Ertholmene), Brøndby Kommune, Dragør Kommune, Egedal Kommune, Fredensborg Kommune, Frederiksberg Kommune, Frederikssund Kommune, Furesø Kommune, Gentofte Kommune, Gladsaxe Kommune, Glostrup Kommune, Gribskov Kommune, Halsnæs Kommune, Helsingør Kommune, Herlev Kommune, Hillerød Kommune, Hvidovre Kommune, Høje-Taastrup Kommune, Hørsholm Kommune, Ishøj Kommune, København Kommune, Lyngby-Taarbæk Kommune, Rudersdal Kommune, Rødovre Kommune, Tårnby Kommune og Vallensbæk Kommune. Vilkårene og metoden for brug af denne og rammeaftalens øvrige delaftaler er beskrevet i Bilag D Brug af Rammeaftalen.