See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af Natronlud (delaftale 1) og Ammoniakopløsning (delaftale 2) til Roskilde Kraftvarmeværk
Beschreibung: Nærværende udbud består af 2 (to) delaftaler, Delaftale 1 vedrører indkøb af Natronlud og Delaftale 2 vedrører indkøb af Ammoniakopløsning. Leverandøren skal levere produkterne til Kraftvarmeværkets siloer. Leverandøren skal kunne levere alle dage, også weekender og helligdage. Der skal kunne leveres med en dags varsel. Roskilde Kraftvarmeværk bruger ca. 400 - 700 ton natronlud og ca. 1.000 – 1.500 ton ammoniakopløsning pr. år. Den faktiske mængde af de to produkter varierer afhængigt af brændsel og kapacitetsudnyttelse. Derfor er mængderne alene estimater, der er udtryk for Ordregivers bedste skøn ud fra historiske og nuværende forbrugsbehov på indkøbstidspunktet. Mængderne er ikke bindende for Ordregiver. Tilbudsgiver kan vælge at byde på én eller begge Delaftaler. Hver Delaftalerne vil blive tildelt én leverandør. Den samme leverandør kan vinde begge Delaftaler. Driftsperioden for Delaftale 1 vil starte den 1. februar 2026 og udløber uden varsel den 31. januar 2029. ARGO har mulighed for at forlænge Aftalen med op til 1 x 12 måneders varighed. Forlængelse sker i givet på uændrede vilkår. Meddelelse herom skal gives til Leverandøren senest 3 måned før Aftalens udløb. I modsat fald, ophører Aftalen uden særskilt opsigelse. Driftsperioden for Delaftale 2 vil starte d. 1. februar 2026 og udløbe uden varsel den 31. februar 2029. ARGO har mulighed for at forlænge Aftalen med op til 1 x 12 måneders varighed. Forlængelse sker i givet på uændrede vilkår. Meddelelse herom skal gives til Leverandøren senest 3 måned før Aftalens udløb. I modsat fald, ophører Aftalen uden særskilt opsigelse. Leverandøren skal kunne levere alle dage, også weekender og helligdage. Der skal kunne leveres med en dags varsel. Roskilde Kraftvarmeværk bruger ca. 400 - 700 ton natronlud og ca. 1.000 – 1.500 ton ammoniakopløsning pr. år. Den faktiske mængde af de to produkter varierer afhængigt af brændsel og kapacitetsudnyttelse. Produkterne skal leveres til Kraftvarmeværkets siloer. ARGO vurderer på baggrund af ovenstående mængder at: 1) Delaftale 1: Den anslåede værdi er DKK 3.800.000 ekskl. moms, inkl. optioner og den maksimale samlede værdi er DKK 4.250.000 ekskl. moms, inkl. optioner. 2) Delaftale 2: Den anslåede værdi er DKK 12.300.000 ekskl. moms, inkl. optioner og den maksimale samlede værdi er DKK 13.500.000 ekskl. moms, inkl. optioner.
Vorherige Bekanntmachung: 754925-2025
Interne Kennung: 602684
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24310000 Anorganische Grundchemikalien
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24413000 Ammoniak, 24311522 Flüssiges Natriumoxid
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 1) Delaftale 1: Levering af Natronlud til Roskilde Kraftvarmeværks silo
Beschreibung: Tilbudsgiver kan vælge at byde på én eller begge Delaftaler. Hver Delaftalerne vil blive tildelt én leverandør. Den samme leverandør kan vinde begge Delaftaler. Delaftalerne forventes at blive underskrevet og indgået i umiddelbar forlængelse af udløbet af standstill-perioden. Driftsperioden for Delaftale 1 vil starte den 1. februar 2026 og udløber uden varsel den 31. januar 2029. ARGO har mulighed for at forlænge Aftalen med op til 1 x 12 måneders varighed. Forlængelse sker i givet på uændrede vilkår. Meddelelse herom skal gives til Leverandøren senest 3 måned før Aftalens udløb. I modsat fald, ophører Aftalen uden særskilt opsigelse.
Interne Kennung: 602790
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24311522 Flüssiges Natriumoxid
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1*12 måneder
Los: LOT-0002
Titel: 2) Delaftale 2: Levering af Ammoniakopløsning til Roskilde Kraftvarmeværks siloer
Beschreibung: Tilbudsgiver kan vælge at byde på én eller begge Delaftaler. Hver Delaftalerne vil blive tildelt én leverandør. Den samme leverandør kan vinde begge Delaftaler. Delaftalerne forventes at blive underskrevet og indgået i umiddelbar forlængelse af udløbet af standstill-perioden. Driftsperioden for Delaftale 2 vil starte d. 1. februar 2026 og udløber uden varsel den 31. januar 2029. ARGO har mulighed for at forlænge Aftalen med op til 1 x 12 måneders varighed. Forlængelse sker i givet på uændrede vilkår. Meddelelse herom skal gives til Leverandøren senest 3 måned før Aftalens udløb. I modsat fald, ophører Aftalen uden særskilt opsigelse.
Interne Kennung: 602801
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24413000 Ammoniak