282602-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Messinstrumente – Varmemålere, fjernaflæsningssystem og tilhørende målerpark
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelVarmemålere, fjernaflæsningssystem og tilhørende målerpark
BeschreibungFjernvarme Fyns eksisterende fjernaflæsningssystem og tilhørende målerpark bestående af ca. 68.732 stk. elektroniske varmemålere, skal overgå til et nyt fjernaflæsningssystem, da det eksisterende system udgår og ikke længere kan vedligeholdes eller udbygges. Udbuddet omfatter levering og opbygning af fjernaflæsningssystem samt opdatering eller udskiftning af ca. 66.492 Qp1,5 målere og ca. 492 Qp2,5 (Qp3,0) målere. Specialmålere og målere større end Qp2,5 skiftes af Fjernvarme Fyn Distribution A/S og der skal derfor leveres ca. 1.748 målere af varierende type og Qp størrelse i størrelsen Qp1,5 til Qp400. Fjernvarme Fyn leverer varme til et stort antal husstande i forsyningsområdet. Se vedhæftet Bilag D 1.1 Oversigt over Forsyningsområdet og del-etaper. Forsyningen er at anse som kritisk infrastruktur. Fjernvarme Fyns samlede målerpark fremgår af udbudsmaterialets Bilag D 1.2 – Målerliste, hvoraf adresser, målertype og de enkelte måleres opsætningstidspunkt. Målere Fjernvarme Fyn ejer alle målerinstallationerne. Dette gælder såvel nuværende som nye målere, der installeres i henhold til den udbudte opgave. Opgaven omfatter levering af nye målere. Der er ca. 779 stk. QP1,5 målere der skal ombygges fra G1b(R3/4)x110mm til G3/4B(R1/2)x110mm samt fra Dyklommer til direkte følere. Målerskift/opgradering af målere hos kunden Opgaven omfatter et fysisk målerskift/opgradering af alle målere til og med Qp=2,5 (3,0) m3/h hos kunden. Hjemtagningssystem Opgaven omfatter videre etablering af et hjemtagningssystem for samtlige ca. 68.732 stk. målepunkter, der er omfattet af nærværende udbud (med mulighed for udvidelse op til 100.000 stk. målere). Hjemtagningssystemet skal håndtere alle målerdata og sikre udveksling af data med Fjernvarme Fyns administrative systemer. Det udbudte arbejde er mere detaljeret beskrevet i Bilag D 1 Kravsspecifikation og arbejdsbeskrivelse. Udbuddet opdeles ikke i delkontrakter, da Fjernvarme Fyn vurderer, at der er væsentlige økonomiske fordele ved at udbyde projektet som et samlet køb; både i forhold til Totalleverandørens muligheder for stordriftsfordele samt Fjernvarme Fyns omkostninger forbundet med udbuddet og efterfølgende kontrakt- og Totalleverandørhåndtering. For yderligere detaljer henvises til udbudsmaterialets øvrige bestanddele, herunder bl.a. bilag D 1 Kravsspecifikation.
Interne Kennung477910
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensØkonomiske aktører opfordres til at søge eventuelle uklarheder og usikkerheder afklaret ved at stille spørgsmål til udbudsmaterialet. Videre gøres der opmærksom på, at der er tale om proceduren ”Udbud med forhandling med forudgående indkaldelse af tilbud”, og at der som følge heraf kan ske tilpasninger af udbudsmaterialet, som en del af et eventuelt forhandlingsforløb.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38300000 Messinstrumente
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09323000 Fernwärme, 09324000 Fernheizung, 72320000 Datenbankdienste, 73210000 Beratung im Bereich Forschung, 72318000 Datenübertragung, 51200000 Installation von Mess-, Kontroll-, Prüf- und Navigationsgeräten, 38410000 Zählinstrumente, 38550000 Zähler
5. Los
LosLOT-0000
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09323000 Fernwärme, 09324000 Fernheizung, 72320000 Datenbankdienste, 72310000 Datenverarbeitung, 72318000 Datenübertragung, 51200000 Installation von Mess-, Kontroll-, Prüf- und Navigationsgeräten, 38410000 Zählinstrumente, 38550000 Zähler